• Ludwin&Ludwin
  • kontakt
  • nasza misja
  • nasz zespół
  • blog

Ludwin&Ludwin / blog

2010-08-22


Zostaliśmy nominowani do nagrody Raula Palmera przez komitet naukowy European Society for Gynecologic Endoscopy !!!


Z pośród kilkustet doniesień naukowych przesłanych na doroczny 21 zjazd Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej, który ma się tym roku odbyć w Barcelonie zostało wybranych 5 najwyżej ocenionych prac badawczych, z których jedna zdobędzie prestiżową nagrodę Raula Palmera. Wśród nich znalało się nasza praca naukowa dotycząca zastosowania nowoczesnej metody ultrasonograficznej, czyli sonohisterografii 3D do różnicowania wad wrodzonych macicy.

W tej pracy na bazie bogatych doświadczeń własnych dr. n. med. Artura Ludwina porównaliśmy możliwości diagnostyczne sonohisterografii 3D z usg 3D. sonohisterografią 2D oraz konwencjonalnym przezpochwowym usg 2D w rozpoznawaniu rzadkich wad macicy tj. przegrody macicy, macicy dwurożnej oraz macicy łukowatej.

Z pośród tych wad szczególnie przegroda macicy może być przyczyną nawykowych poronień lub porodów przedwczesnych. Na szczęście wszystkim kobietom z przegroda macicy możymy dziś pomóc stosujac nowoczesne operacje histeroskopowe. Także u kobiet, które cierpią na niepłodność oraz planują zastosowanie procedur wspomaganego rozrodu przegroda macicy powinna byc usunięta, gdyż wszystkie wysiłki związane z leczeniem niepłodności mogłyby pość na marne, a ciąża mogłaby się poronić.

Jednak, zeby zastosować odpowiednie leczenie najpierw przegrodę macicy należy ją rozpoznać i odpowiednio odróżnić od innych wad, które często są z nia mylone, czyli z macicą dwurozną oraz macicą łukowatą. W przypadku macicy dwurożnej zastosowanie do jej korekcji histeroskopii operacyjnej mogłoby sie skończyć przebiciem macicy, a tradycyjne operacje przezbrzuszne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Z tego powodu aktualnie nie stosuje się leczenia operacyjnego macicy dwurożnej. Natomiast macica łukowata jako, że zazwyczaj nie wpływa na przebieg ciąży lub tylko nieznacznie koreluje z ryzykiem poronień nie musi byc leczona wcale.

Stąd jak widać bardzo ważne jest postawienie prawidłowego rozpoznania.

Okazuje się, że stosowana przez dr Artur Ludwina, nowoczesna metoda jaką jest trójwymiarowa ultrasonografia z podaniem w jej trakcie soli fizjologicznej do jamy macicy (czyli sonohisterografia 3D) jest aktualnie najlepszą metodą do rozpoznawania tych wad.

Przy użyciu zwykłego usg przezpochowego można nieprawidłowo rozpoznać wadę, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w diagnozowaniu tych wad. USG 3D jest bardzo precyzyjne, jednak sonohisterografia 3D jest metodą najlepszą, szczególnie wtedy gdy są jakieś wątpliwości przy zastosowaniu innych metod.

Dzięki stosowaniu sonohisterografii 3D w przypadkach niejednoznacznych można zaplanować zabieg histeroskopowego usuwania przegrody macicy, gdy się rozpozna przegrodę macicy, natomiast pacjentki, u których stwierdzono macicę łukowatą lub dwurożną nie bedą musiały przechodzić zabiegów przy użyciu histeroskopii i/lub laparoskopii.