Opieka nad kobietą ciężarną

Ludwin&Ludwin / Opieka nad kobietą ciężarną / Cięcie cesarskie

Cięcie cesarskie

 

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem rozwiązania ciąży. Jest to operacja stosunkowo nieskomplikowana, której celem jest urodzenie zdrowego dziecka drogą brzuszną. Zazwyczaj cięcie cesarskie jest przeprowadzane z konkretnych wskazań medycznych, w sytuacjach, gdy poród naturalny mogłby być zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki i dziecka.

W Polsce zgodnie z panującym ustawodastwem oraz opiniami gremium ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) cięcie cesarskie nie może być wykonane na wyłączne życzenie kobiety, gdy nie ma do niego wskazań medycznych.

Takie podejście ma na celu ograniczenie dramatycznie wzrastającej ilości cięć cesarskich względem porodów naturalnych. Wiąże się to z troską o zdrowie pacjentek, które pochopnie podejmują decyzję o wyborze rozwiązania ciąży cięciem cesarskim w strachu przed porodem naturalnym. Ma to na celu zmniejszyć ilość ewentualnych powikłań mogacych wystepować po cięciu cesarskim.

Z pewnością na decyzje prawne i eksperckie ma też jakiś wpływ presja ekonomiczna, wywierana przez państwowy system finansowania opieki medycznej czy w innych krajach firmy ubezpieczeniowe, przymujące na siebie ciężar finansowania wzrastającej liczby cięć cesarskich.

Jednak w wielu najbardziej rozwiniętych krajach pod względem jakości finansowanej przez państwo opieki nad kobietą ciężarną, takich jak np. w Holandii, kobiety mają prawo do cesarki na życzenie.

O co najdziwniejsze w Holandii jest najniższy odsetek cięć cesarskich w Europie i na świecie. Wszystko dzięki bardzo rozwiniętej opiece nad kobieta ciężarną oraz wysokiej jakości świadczeń medycznych w opiece okołoporodowej.

Naszym zdaniem sytuacja, w której w Polce dopuszczalne są ryzykowne operacje plastyczne np. odsysania tłuszczu czypowię kszania piersi, natomiast kobieta chcąca urodzić świadomie urodzić swoje dziecko przez cięcie cesarskie nie ma do tego prawa jest sytuacją co najmniej dziwną.

Uważamy, iż kobieta, świadoma możliwych powikłań i konsekwencji swojego wyboru powinna mieć prawo wyboru czy chce rodzić naturalnie czy przez cięcie cesarskie.

Oczywiście zachęcamy wszystkie kobiety do porodów naturalnych, bezpiecznie prowadzonych. Szczególnie jeśli kobieta planuje większą ilość dzieci taka droga jest najbardziej racjonalna.

Jednak restrykcje, co do ilości wykonywanych cięć cesarskich w Polsce moga niepotrzebnie prowadzić do obniżenia bezpieczeństwa porodów naturalnych.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z przebiegu cięcia cesarskiego, przeprowadzanego najczęściej wspołcześnie stosowaną techniką Misgav Ladach. Jako, że obrazy te mogą wyglądać drastycznie dla - prosimy o rozważenie czy chcą je Państwo dalej przeglądać.