Ludwin&Ludwin / Chirurgia Ginekologiczna

Histeroskopia

 

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia jest nowoczesną metodą endoskopową stosowaną w ginekologii do diagnostyki oraz przeprowadzania wielu, niekiedy bardzo skomplikowanych i precyzyjnych operacji.

Jest to metoda małoinwazyjna, gdzie niewielkie urządzenie optyczne i instrumenty operacyjne współpracujące z cyfrową kamerą, są wprowadzane drogą pochwową, przez kanał szyjki do wnętrza macicy.

Czy do histeroskopii jest konieczne znieczulenie ogólne lub miejscowe?

Najnowsze urządzenia służące do przeprowadzania histeroskopii posiadają bardzo niewielką średnicę, co umożliwia praktycznie bezurazowe i bezbolesne przeprowadzenie histeroskopii diagnostycznej bez konieczności stosowania jakiegokolwiek znieczulenia.

Bez jakiegokolwiek znieczulenia ambulatoryjnie może być przeprowadzona większość mniej skąplikowanych zabiegów histeroskopowych, po których pacjent praktycznie po kilkunastu minutach może iść do domu.

Bardziej skąplikowane operacje histeroskopowe wymagają zastosowania instrumentarium histeroskopowego o większej średnicy. Wprowadzenie nieco większych urządzeń histeroskopowych przez szyjkę do jamy macicy byłoby bolesne, bez znieczulenia, więc w tych przypadkach zabiegi przeprowadzane są w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

 

Jakie są wskazania do histeroskopii diagnostycznej?

Histeroskopia diagnostyczna jest stosowana do rozpoznawania przyczyn nieprawidłowych krwawień macicznych, obfitych miesiączek, weryfikacji podejrzanych obrazów ultrasonograficznych endometrium, w podejrzeniu obecności polipów endometrilanych, mięśniaków podśluzówkowych, stanów przednowotworowych błony śluzówej macicy czy raka endometrium. Histeroskopia diagnostyczna służy  także do wyjaśniania przyczyn nawykowych poronień, niepłodności oraz diagnostyki wad wrodzonych macicy.

W trakcie histeroskopii diagnostycznej jest możliwe pobranie wycinków z błony śluzowej oraz z obserwowanych zmian patologicznych.

Jest to postępowanie o dużo większej dokładności w wykrywaniu patologii wewnątrzmacicznych, w tym stanów przednowotworowych i raka błony śluzowej macicy, niż ciągle jeszcze stosowane w tym celu przez słabiej wyposażone i wyszkolone ośrodki tzw. wyłyżeczkowanie jamy macicy.

W jakich schorzeniach przeprowadza się histeroskopię operacyjną?

Histeroskopię operacyjną stosuje się do usuwania polipów endometrialnych, mięśniaków podśluzówkowych, leczenia obfitych miesiączek lub krwawień macicznych przy użyciu metod destrukcji endometrium, leczenia łagodnych rozrostów błony śluzówej techniką resekcji endometrium, usuwania zrostów wewnątrzmacicznych, usuwania przegrody macicy  i innych rzadkich wad macicy (T-shaped uterus, niedrożny róg szczątkowy w macicy jednorożnej.)

Do przeprowadzania operacji drogą histeroskopową wykorzystuje się zarówno energię mechaniczną, jak też laserową oraz jako najbardziej uniwersalną w tej metodzie energię elektryczną.

Dzięki histeroskopii wiele pacjentek w przypadku nawracających krwotoków oraz w niektórych postaciach mięśniaków macicy może uniknąć inwazyjnego i okaleczającego zabiegu usunięcia macicy wymagającego stosunkowo długiej rekonwalescencji.

Jak szybko po bardzej skąplikowanej operacji histeroskopowej pacjent wraca do domu i może normalnie funkcjonować?

Po większości bardziej skomplikowanych operacji histeroskopowych pacjent może powrócić do domu już po 2 godzinach od ich zakończenia i zwykle w ciągu 1-3 dni powraca do prawie pełnej aktywności.

Co specjaliści Ludwin & Ludwin Ginekologia mogą zaoferować w histeroskopii w porównaniu z innymi klinicznymi centrami histeroskopowymi?

Dzięki wieloletniej pasji oraz doświadczeniu operacyjnemu dr. n. med. Artura Ludwina w stosowaniu tej metody oraz jego wieloletnim badaniom naukowym związanym z wykorzystaniem histeroskopii w praktyce klinicznej możemy zaoferować wszystkim naszym pacjentkom nie tylko pełen zakres zabiegów histeroskopowych wykonywanych na poziomie najlepszych światowych ośrodków klinicznych zajmujących się histeroskopią diagnostyczną i operacyjną, ale także w niektórych sytuacjach klinicznych zaproponować własne, autorskie histeroskopowe techniki operacyjne z wykorzystaniem dodatkowej transrektalnej wizualizacji sonograficznej 2D/3D/4D.

Dotyczy to w szczególności leczenia histeroskopowego całkowitej i częściowej przegrody macicy, histeroskopowego usuwania mięśniaków podśluzówkowych oraz śródściennych, a także zaawansowanych postaci zespołu Ashermana czyli zrostów wewnątrzmacicznych w swej najcięższej postaci.

Wielokrotnie prezentowane przez nas na zagranicznych kongresach możliwości bezpiecznego usuwania najtrudniejszych operacyjnie mięśniaków podśluzówkowych macicy głęboko penetrujących w myometrium, znalazły swoje międzynarodowe uznanie przez cytację naszych kryteriów kwalifikacyjnych w monografii P. J. O’ Donovana i Ch. E. Millera Pt „Modern Managment of Abnormal Uterine Bleeding” wydanej w Londynie w 2008 roku.

 

Czy podczas zabiegów histeroskopowych może dojść do powikłań?

Jakkolwiek histeroskopia operacyjna jest metodą małoinwazyjną, w wielu przypadkach zastępującą tradycyjne operacje brzuszne pozostawiające niekiedy okaleczające blizny, to jak każdy zabieg medyczny nie jest pozbawiona możliwości wystąpienia powikłań zarówno śródoperacyjnych jak i pooperacyjnych.

Powikłania mogą pozostawiać trwałe skutki, co jest szczególnie istotne u kobiet, które nigdy nie były w ciąży lub ciążę planują w przyszłości.

Niestety żaden lekarz, nawet z największym doświadczeniem, nie jest w stanie zagwarantować pacjentowi braku powikłań.

Mamy jednak nadzieję, że lata doświadczeń oraz stosowanie dodatkowych metod monitorujących (transrektalna ultrasonografia śródoperacyjna 2D i 3D/4D), precyzyjnych sposobów kwalifikacji przedoperacyjnej (sonohisterografia 2D i 3D/4D) mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ich odsetek oraz wpłynąć na uzyskanie najbardziej optymalnych wyników leczenia.

Z przyjemnością nasze usługi zaoferujemy więc wszystkim pacjentom uznawanym powszechnie za „najtrudniejsze przypadki” oraz tym wszystkim, dla których nie jest obojętne w czyje ręce powierzają swoje zdrowie.

Gdzie wykonywane są zabiegi histeroskopowe przez specjalistów Ludwin & Ludwin Ginekologia?

Histeroskopię diagnostyczną techniką waginoskopową (tj. bez używania jakichkolwiek wzierników i dodatkowych instrumentów powodujących dodatkowy dyskomfort bólowy) wykonujemy bez użycia znieczulenia w naszych gabinetach.

Natomiast zabiegi histeroskopowe wymagające znieczulenia ogólnego przeprowadzamy w Prywatnym Szpitalu „Centermed” przy ul. Łazarza 14 w Krakowie.

Na jakim sprzęcie histeroskopowym pracują specjaliści Ludwin & Ludwin Ginekologia?

Możemy aktualnie stwierdzić, iż do naszej dyspozycji i naszych pacjentów pozostaje najnowocześniejsze i najbogatsze w Małopolsce instrumentarium do przeprowadzania operacji histeroskopowych najlepszych światowych producentów tj. firm Karl Storz oraz Olympus .

Do przeprowadzanych zabiegów możemy wykorzystać, aż 7 różnych zestawów diagnostycznych oraz 3 zestawy operacyjne. Pozwala to na przeprowadzania wszystkich możliwych, nawet najbardziej skąplikowanych zabiegów i operacji histeroskopowych.

Posiadamy także histeroskopy o najniższych stosowanych średnicach tj. 2mm oraz 2.9mm, które można wprowadzać przez kanał szyjki bez konieczności jego traumatycznego rozszerzania.

Taki praktycznie bezurazowy sposób wykonywania histeroskopii, nosi nazwę techniki „no touch” lub inaczej techniki waginoskopowej wprowadzenia histeroskopu do kanału szyjki i jamy macicy.

Technika ta stara się wyeliminować bodźce bólowe towarzyszące standardowo przeprowadzanej histeroskopii w znieczuleniu miejscowym.

Ponadto jako nieliczni w Polsce stosujemy do usuwania mięśniaków tzw. „zimne” elektrody Mazzona mające zabezpieczyć mięśniówkę macicy obok usuwanego mięśniaka przed urazem termicznym. Ma to szczególnie znaczenie u kobiet planujących w przyszłości ciążę.

Co można by powiedzieć w podsumowaniu?

Nasz doświadczenie kliniczne w stosowaniu histeroskopii w diagnostyce i leczeniu schorzeń kobiecych poparte własnym dorobkiem naukowym obejmującym kilkadziesiąt doniesień i artykułów prezentowanych na międzynarodowych kongresach International Society of Gynecological Endoscopy, European Society for Gynecological Endoscopy oraz w krajowej i zagranicznej literaturze naukowej pragniemy zaoferować wszystkim potrzebującym wysokospecjalistycznej pomocy medycznej.


Polip endometrialny

Polipy endometrialne są to ograniczone, lokalne rozrosty endometrium czyli błony śluzowej pokrywającej wnętrze jamy macicy.

Mogą występować zarówno u kobiet w wieku rozrodczym jak też po menopauzie.

Polipy endometrialne posiadają zazwyczaj gładką powierzchnię i przybierają kształt owalny lub kulisty, a niekiedy inne mniej regularne kształtu. W zależności od rozmiarów sięgających zazwyczaj od kilku milimetrów do nawet 4-5cm zajmują mniejszą lub większą część jamy macicy.

Są to zwykle zmiany łagodne, mogące przebiegać bezobjawowo. Częściej jednak polipy endometrialne mogą powodować obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet w wieku rozrodczym lub krwotoki i nieprawidłowe krwawienia z macicy w wieku około- i pomenopauzalnym.

U kobiet starających się o dziecko mogą być przyczyną niepłodności lub w przypadku niektórych, dużych polipów mogą być przyczyną poronień.

Badaniem, które pozwala podejrzewać obecność polipa endometrialnego jest USG przezpochwowe. Dokładność diagnozy polipa przy użyciu USG wzrasta gdy jest ono przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu.

W przypadkach wątpliwych można użyć w tym celu sonohisterografii (SHG, SIS), czyli ultrasonografii macicy przeprowadzanej po podaniu do jej wnętrza kontrastującej jamę macicy soli fizjologicznej.

Podstawową metodą umożliwiającą potwierdzenie rozpoznania polipa endometrialnego jest histeroskopia diagnostyczna, która jest metodą endoskopową pozwalającą na bezpośrednią obserwację wnętrza jamy macicy.

Histeroskopia operacyjna jest małoinwazyjną, nowoczesną metodą wykorzystująca narzędzia elektrochirurgiczne, laserowe oraz mechaniczne, która pozwala na usunięcie polipa endometrialnego.

Wspołcześnie łączy się procedury histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej - gdzie podczas jednego zabiegu histeroskopowego pozwalającego potwierdzić obecność polipa, jednocześnie usuwa się go.

 

polip endometrialny

Fot 1 Poli endometrialny w histeroskopii

 

Zabiegi histeroskopowego usuwania polipa mogą być przeprowadzane ambulatoryjnie zarówno bez użycia znieczulenia, jak też w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i ich czas wykonania w rękach doświadczonego chirurga histeroskopowego nie przekracza kilku - kilkunastu minut.

Po usunięciu polipa endometrialnego, uzyskany materiał tkankowy powinien być przesłany do badania histologicznego, które pozwala potwierdzić, że jest on zmianą łagodną i nie znajdują się w jego obrębie zmiany przednowotworowe lub nowotworowe.

Wspołcześnie pacjentki z polipami endometrialnymi powinny unikać poddawania się wykonywanym "na ślepo" zabiegom wyłyżeczkowania jamy macicy.

Aktualnie wyłyżeczkowanie jamy macicy jako metoda przestarzała i bardzo często nieskuteczna w usuwaniu polipów nie jest rekomendowana w tych przypadkach. Metodę wyłyżeczkowania stosują tylko ośrodki w których brak jest odpowiedniego nowoczesnego sprzętu lub brak jest odpowiednio doświadczonego personelu medycznego w przeprowadzaniu histeroskopii operacyjnej.

Istotnym problemem mogą być duże polipy endometrialne u kobiet po menopauzie, które mogą dawać w USG obraz poszerzenia endometrium i imitować patologiczny rozrost enometrium lub raka endometrium. Pacjentki takie są poddawane czasem wielokrotnym zabiegom wyłyżeczkowania, które nie ujawniają żadnej patologii w tym obecności polipa.

 

Poniżej zdjęcia z usg, sonohisterografii i histeroskopii u pacjentki, która została poddana wcześniej aż trzem wyłyżeczkowaniom, które nie wykryły jakiejkolwiek patologii i nie usunęły dużego polipa, który był przyczyną krwotoków zanim pacjentka trafiła pod naszą opiekę.

 

 

W takich sytuacjach sonohisterografia lub histeroskopia pozwala wyjaśnić problem.

Nasze badania naukowe dotyczące pacjentek z podobnym problemem przedstawiliśmy w publikacji dr A. Ludwina i wsp. pt "Wartość sonohisterografii i histeroskopii diagnostycznej w weryfikacji podejrzanych ultrasonogramów endometrium u kobiet po menopauzie po zabiegach wyłyżeczkowania z niepodejrzanych wynikiem histologicznym." wydrukowanej w Ginekologii Polskiej w 2003 roku. Praca ta została zacytowana w metaanalizie H. Van Dongen i wsp. "Diagnostic hysteroscopy in abnormal uterine bleeding - a systematic review and meta-analysis"  opublikowanej na łamach słynnego brytyjskiego periodyku naukowego BJOG (2007; 114: 664-675).

Pacjentki chcące poddać się zabiegowi usunięcia polipa endometrialnego przez dr A. Ludwina metodą histeroskopii zarównowo techniką waginoskopową bez znieczulenia lub w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym mogą się rejestrować na konsultację przedzabiegową w naszym Centrum Konsultacyjnym Ludwin & Ludwin GINEKOLOGIA.

Pobyt pozabiegowy w przypadku histeroskopii bez znieczulenia nie przekracza kilkunastu minut, a po znieczuleniu nie przekracza 2 godzin.

Przypominamy, iż do każdego zabiegu należy być zaszczepionym przeciw WZW B. Pacjent, który jest poddawany niezależnie od miejsca zabiegowi histeroskopowemu bez szczepienia niepotrzebnie naraża się na bardzo grożną infekcję wirusem zapalenia wątroby typu B.


Przegroda macicy

 

 

INFORMACJA DLA PACJENTEK LECZONYCH Z POWODU PRZEGRODY MACICY PRZEZ DR. N. MED. ARTURA LUDWINA W PRYWATNYM SZPITALU CENTERMED

 

Przegroda macicy jest wadą wrodzoną, która może być istotną przyczyną nawykowych poronień lub porodów przedwczesnych.

Z tego też powodu u kobiet mających problemy z donoszeniem ciąży rekomenduje się jej usunięcie. Także u kobiet z niepłodnością zaleca się operację przegrody przed zastosowaniem procedur wspomaganego rozrodu.

Powszechnie stosowany podział wad wrodzonych wg American Fertility Society (aktualnie ARSM) określa przegrodę macicy lub inaczej macicę przegrodzoną  jako klasę V z pośród VII klas obejmujących wszystkie wady wrodzone kobiecego narządu rodnego.

Przegroda macicy jest wadą, w której jama macicy jest podzielona na mniejszym lub większym odcinku na dwie części, przy czym podział ten musi mieć długość co najmniej 15mm, natomiast budowa zewnętrzna macicy, a w szczególności obrys zewnętrzny dna jest prawidłowy lub prawie prawidłowy (tzn. wgłębienie między rogami jest mniejsze niż 10mm).

Wyróżnia się przegrodę częściową (Klasa VB wg AFS) oraz przegrodę całkowitą (klasa VA) macicy.

W przypadku przegrody częściowej jama trzonu macicy jest częściowo lub całkowicie podzielona na dwie części, natomiast występuje w niej prawidłowy, pojedynczy kanał szyjki.

W przypadku przegrody całkowitej na dwie części podzielona jest jama trzonu macicy oraz kanał szyjki. Przegrodzie całkowitej najczęściej towarzyszy także przegroda częściowa lub całkowita pochwy rozdzielająca ją na dwie części.

Przegroda częściowa macicy ze względu na pewne podobieństwa w budowie bywa często mylona przez lekarzy z macicą dwurożną lub macicą łukowatą.

Nieprawidłowe rozpoznania mają tutaj o tyle ważne znaczenie, iż w przypadku macicy dwurożnej stosuje się inny sposób leczenia operacyjnego lub odstępuje się od leczenia. Lepsze są też rokowania dla ciąży rozwijającej się w macicy dwurożnej.

Natomiast zastosowanie u kobiet z macicą dwurożną typowego dla przegrody macicy sposobu leczenia przy użyciu histeroskopii mogłoby mieć katastrofalne skutki, w postaci przebicia dna macicy.

W przypadku macicy łukowatej nie jest konieczne leczenie operacyjne, a rokowanie dla ciąży jest stosunkowo dobre.

Przegroda całkowita macicy bywa czasem mylona z macicą podwójną.

Niedawno w Europie grupa ekspertów zaproponowała klasyfikacje ESHRE/ESGE (Human Reprod 2013) wad wrodzonych kobiecego narządu rodnego. Jednak kryteria tej klasyfikacji dotyczące rozpoznawania przegrody macicy nie są wspierane przez jakiekolwiek badanie prospektywne lub retrospektywne pozwalające domniemywac, iż na podstawie kryteriów ESHRE/ESGE można właściwie kwalifikować pacjentów do leczenia (rozpoznanie przegrody macicy gdy podział jamy macicy przekracza 50% grubości ściany macicy, czyli jeśli ściana macicy ma np. 10mm to już 5.1mm zagłebienie dna uznawane jast jako wada wrodzona). Zdaniem dr n. med. Artura Ludwina jest to niewłaściwe.

Ostatnio Human Reproduction - jedno z najbardziej prestiżowych czasopism z Ginekologii i Położnictwa oraz Medycyny Rozrodu na świecie (Impact Factor = 4.67) uznało za stosowne opublikowanie komentarza dr n. med. Artura Ludwina i wsp. na ten temat.

http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2014/01/30/humrep.deu001.short?rss=1

 

Metody pozwalające na jednoznaczne rozpoznanie przegrody macicy i jednoznaczne jej zróżnicowanie z pozostałymi wadami są różne. Niekiedy możliwe jest zastosowanie kilku metod celem rozwiania wątpliwości.

Aktualnie wg metaanaliz wieloośrodkowych badań naukowych o największej wiarygodności uważa się, że jednoznaczną diagnozę można postawić stosując:

- jednoczesną histeroskopię z laparoskopią

- ultrasonografię 3D

- sonohisterografię (czyli usg z podaniem soli fizjologicznej do jamy macicy)

Inne metody stosowane jako pojedyncze tj. ultrasonografia 2D, HSG czy histeroskopia diagnostyczna (klasyczna ocena obrazu panoramicznego) są mniej precyzyjne lub ich dokładność jest bardzo uzależniona od osoby wykonującej (usg) lub pomimo ścisłych kryteriów diagnostycznych mogą dawać większy odsetek wyników fałszywych (HSG).

Zastosowanie samej histeroskopii do rozpoznawania przegrody macicy jest możliwe tylko przy zastosowaniu 3 ścisłych kryteriów i nie zostało potwierdzone w badaniach wieloośrodkowych.

W naszym przekonaniu metodą pozwalającą na jednoznaczne rozpoznanie, niemal w każdych warunkach klinicznych (niezależnie od dnia cyklu, grubości endometrium) i jednocześnie metodą, która jest praktycznie nieinwazyjna jest SONOHISTEROGRAFIA 3D/4D.

Dlatego tą metodę rekomendujemy w przypadkach wątpliwych.

Doświadczenia oraz wnioski z badania naukowego prowadzonego przez  Dr n. med. Artura Ludwina dotyczące stosowania współcześnie dostępnych metod ultrasonograficznych oraz endoskopowych w diagnozowaniu macicy przegrodzonej, dwurożnej i łukowatej zostały opublikowane na łamach prestiżowego The Journal Minimally Invasive Gynecology - które jest oficjalnym czasopismem The American Association of Gynecologic Laparoscopists i wyznacza nowe światowe trendy w nowoczesnym, małoinwazyjnym diagnozowaniu i leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Poniżej link do tej publikacji

http://download.journals.elsevierhealth.com/pdfs/journals/1553-4650/PIIS1553465012012745.pdf

Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ właśnie dostaliśmy informację, że publikacja ta stała się w ostatnim okresie jedną z najczęściej czytanych !!! przez specjalistów z całego świata publikacją The Journal Minimally Invasive Gynecology (7 w kolejności publikacja na liście rankingowej dane z września 2013):

http://www.jmig.org


Poniżej przedstawiamy zdjęcie z 3D/4D sonohisterografii z zastosowaniem najnowszego sposobu renderingu obrazów 3D i 4D z zastosowaniem technologii HDlive (dostępna aktualnie w jedynym najnowcześniejszymna świecie aparacie VOLUSON E8 Expert BT12 - jakie to aparaty znajdują sie na wyposażeniu naszej pracowni ultrasonogrficznej w Ludwin & Ludwin GINEKOLOGIA)

Uterine septum - HDlive SIS

 

Jako podstawową metodę diagnostyki za wystarczającą uważamy ultrasonografię 3D/4D i taką proponujemy pacjentom z podejrzeniem wady macicy przy pierwszej wizycie.

Musimy jednak tutaj zaznaczyć, iż konwencjonalne usg 2D wykonywane w fazie sekrecyjnej przez doświadczonego w rozpoznawaniu wad macicy lekarza może w części przypadków być wystarczające.

 

Sposobem leczenia przegrody macicy niezależnie od jej grubości czy długości we współczesnej medycynie jest histeroskopowa resekcja.

 

 

histeroskopowe usunięcie przegrody macicyFot 1. Histeroskopowe usuwanie przegrody macicy przy użyciu bipolrnego systemu elektrochirurgicznego Versapoint

 

Złotym standardem było jeszcze do niedawna przeprowadzanie tej operacji w asyście laparoskopii, by potwierdzić ostatecznie rozpoznanie wady i monitorować w ten sposób przebieg zabiegu.

Jednak konieczność dodatkowego zastosowania laparoskopii powoduje, iż procedura usuwania przegrody staje się bardziej inwazyjna.

Wydaje się, że w przypadku ośrodków mniej doświadczonych w diagnostyce wad wrodzonych stosowanie laparoskopii jest ciągle uzasadnione bardziej niż ewentualność narażenia pacjentki z macicą dwurożną na przebicie macicy w trakcie histeroskopii na skutek błędnego rozpoznania.

Operacje brzuszne Strassmana, Tompkinsa i Jonesa stosowane w latach wcześniejszych do korekcji przegrody macicy w nowoczesnych ośrodkach nie są już praktycznie stosowane.

 

Zgłaszającym się do nas kobietą z przegrodą macicy częściową lub całkowitą proponujemy postępowanie operacyjne wg wypracowanej przez dr A. Ludwina techniki z zastosowaniem monitorowania przy użyciu transrektalnej ultrasonografii 3D/4D.

Jest to sposób pozwalający zrezygnować z asysty laparoskopii, a jednocześnie jak żadna dotąd metoda pozwala dostosować kształt jamy macicy do jej budowy zewnętrznej.

Sama histeroskopia pozwala na obserwację jedynie wnętrza jamy macicy.

Stosowana dodatkowo laparoskopia pozwala na obserwację powierzchni zewnętrznej.

Natomiast zastosowanie ultrasonografii 3D/4D pozwala w trakcie zabiegu oceniać grubość ściany macicy w jej dnie nad usuwaną przegrodą.

Dzięki takiemu postępowaniu nie ma ryzyka że ściana macicy będzie zbyt cieńka po operacji, co mogłoby grozić pęknięciem macicy w przyszłej ciąży.

Jednocześnie nie będzie pozostawiona zbyt duża resztkowa część przegrody dla zachowania marginesu bezpieczeństwa, co bywa niekiedy obserwowane gdy zabieg wykonuje się stosując samą histeroskopię.

Poniżej przedstawiamy przeciętne wyniki anatomiczne jakie uzyskuje dr n. med. Artur Ludwin stosując swój sposób przeprowadzania histeroskopowego leczenia przegrody macicy - widać idealny kształt jamy macicy uzyskany po zabiegu - z odpowiednią grubościa mieśniówki dna macicy zapewniającą bezpieczne donoszenie ciaży.

Przegroda macicy - idealny wynik anatomiczny po histeroskopowej metroplastyce

Fot. Obraz macicy 6 tygodni po operacji histeroskopowej przegrody macicy przeprowadzanej przez dr n. med. Artura Ludwina z zastosowaniem jego metody z wykorzystaniem 3D/4D transrektalnej ultrasonografii śródoperacyjnej

 

Nasze wieloletnie doświadczenie osiągnięte w trakcie lecznia dużej liczby kobiet powodu przegrody macicy dyktuje nam też określone postępowanie okołooperacyjne.

Nie stosujemy po zabiegu jakichkolwiek wkładek wewnątrzmacicznych, gdyż ich ochrona przed powstawaniem zrostów wewnątrzmacicznych, jak wykazały nasze obserwacje oraz innych autorów jest w większości przypadków podobna jak nie stosowanie jakiejkolwiek metody.

Zabieg przeprowadzamy jest tylko w określonych dniach cyklu bez jakiegokolwiek przygotowania hormonalnego.

Jedynym z rekomendowanych przez nas sposobów postępowania jest zastosowanie pooperacyjne żelu przeciwzrostowego hyallobarier gel. Jest to stosunkowa nowość w tej dziedzinie i wstępne badania oraz wyniki uzyskiwane po zastosowaniu żelu są bardzo zachęcające. Szczególnie rekomendujemy ten sposób postępowania u pacjentek z przegrodą całkowitą lub szeroką przegrodą częściową.

Starania doktora Artura Ludwina w określeniu optymalnego sposobu postepowania okołooperacyjnego z zastosowaniem profilaktyki przeciwzrostowej po zabiegach histeroskopowej metroplastyki jak też wykorzystania jego oryginalenj metody standaryzacji zabiegów histeroskopowych przy użyciu trójwymiarowej (3D) transrektalnej ultrasonografii śródoperacyjnej zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów. Mamy przyjemność poinformować, że jeden z najbardziej prestiżowych periodyków naukowych z Oxfordu z zakresu ginekologii i medycyny rozrodu (Impact factor 4,67) - Human Reproduction uznał za stosowane opublikować wyniki badań dr Artura Ludwina i wsp. z tego zakresu.

Praca Dr Artura Ludwina i wsp. pt. Role of morphologic characteristics of the uterine septum in the prediction and prevention of abnormal healing outcomes after hysteroscopic metroplasty właśnie się ukazała. Poniżej link do jej pełnego tekstu:

http://humrep.oxfordjournals.org/content/early/2014/05/16/humrep.deu110.short?rss=1

 

Każda z leczonych przez nas pacjentek przechodzi 3D/4D sonohisterografię i/lub histeroskopię wtórnego wejrzenia w ciągu 4-8 tygodni po zabiegu.

Pionierskie badania z zakresu diagnostyki pooperacyjnej z zastosowaniem 3D-SIS dr Artura Ludwina i wsp. pt "Diagnostic accuracy of three-dimensional sonohysterography compared with office hysteroscopy and its interrater/intrarater agreement in uterine cavity assessment after hysteroscopic metroplasty" zostały ostatnio także opublikowane na łamach słynnego amerykańskiego czasopisma z zakresu medycyny rozrody Fertility & Sterility (Impact factor = 4.17, No 1 w zakresie Eigenfactor w Ginekologii i Połoznictwie).

Zapraszamy do odwiedzenia strony:

http://www.fertstert.org/article/S0015-0282(14)00087-9/abstract

 

Chętnie służymy radą i pomocą wszystkim kobietą u których rozpoznano przegrodę macicy lub istnieją trudności diagnostyczne w różnicowaniu tej wady.

W przypadku przegrody całkowitej macicy i pochwy stosujemy technikę jednoczasowej resekcji przegrody pochwy przy użyciu systemu uszczelniania naczyń LigaSure lub diatermii monopolarnej. Następnie wykonujemy histeroskopową resekcję przegrody kanału szyjki oraz jamy macicy z użyciem silikonowych cewników kierunkowych.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcie prawidłowo przebiegającej ciąży u jednej z wielu leczonych u nas z powodu przegrody macicy pacjentek. Histeroskopowe usunięcie przegrody w asyście 4D transrektalnej ultrasonografii powoduje, że uzyskujemy kształt normalnej jamy macicy oraz jednakową grubość dna macicy dostosowaną do kształtu zewnetrzego macicy. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne donoszenie ciąży, bez ryzyka pęknięcia dna macicy. Takie ryzyki istnieje gdy wykonuje się samą histeroskopię, a lekarz nadmiernie przetnie włókna mieśniówe w dnie macicy.

ciąża po usunięciu przegrody macicy

 

Stosowane aktualnie przez nas metody są wynikiem naszych wieloletnich doświadczeń, badań naukowych w tym względzie, konsultacji i dyskusji z innymi autorytetami międzynarodowymi w tej dziedzinie, jak też wynikami potwierdzonych danych naukowych.


Macica podwójna


Macica jednorożna

Macica jednorożna jest to jedna z najrzadszych wad wrodoznych macicy. Powstaje w życiu płodowym na skutek nieprawidłowego rozwinięcia jednej z dwóch stuktur zawiązkowych (przewody Mullera) z których powstaje macica.

Jest ona bardzo trudna dorozpoznania w zwykłym USG 2D, szczególnie gdy badanie wykonuje lekarz nie specjalizujący sie w diagnostyce wad wrodoznych macicy. W Centrum Konsultacyjnym Ludwin & Ludwin Ginekologia ekspertem od diagnostyki oraz postepowania terapeutycznego w wadach wrodoznych macicy jest dr n. med. Artur Ludwin - autor publikowanych z tego zakresu cytowanych specjalistycznych artykułow w znanych na świecie czasopismach naukowych dla specjalistów z tego zakresu:

http://www.jmig.org/article/S1553-4650(12)01274-5/fulltext

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1447-0756.2010.01304.x/abstract

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z najnowszych małoinwazyjnych metod diagnostyki macicy jednorożnej z wykorzystaniem kontrastowych metod ultrasonograficznych 3D SIS oraz unikatowego sposobu badania jamy macicy i drożności jajowodów HyFoSy

Macica jednorozna w 3D SIS:

macica jednorożna

Macica jednorożna podczas badania drożności jajowodów w technice 4DHDlive HyFoSy. Z tego co nam wiadomo jako pierwsi na świecie stosujemy rendering HDlive podczas diagnostyki drożności jajowodów najnowszą metoda piankową HyFoSy

Macica jednorożna

Najczęściej jeden z tych zawiązku w przypadku tej wady całkowicie się nie rozwija na skutek czego macica i jej jama są tylko częściowo (można powiedzieć w przenośni "w połowie") rozwinięte. Najcześciej występuje w tej wadzie pojedynczy jajowód, gdyż drugi podobnie jak częśc macicy się nie rozwinął. W cześci przypadków występuje druga cześc macicy ale w szczątkowym stadium rozwoju. Nazywa się tą część rogiem szczątkowym.

Róg szczątkowy jest połączony z macica jednorożną i w jego wnętrzu może występować czynna błona śluzowa czyli endometrium lub nie być jej wcale. wtedy róg szczątkowy zbudowany jest tylko z mięśniówki i często lekarze myla go z mięśniakiem.

Jeśli w rogu szczątkowym macicy jednorożnej jest błona śluzowa, w trakcie miesiączki podlega ona wpływom hormonalnym i ulega złuszczeniu podczas miesiączki.

Jeśli nie występuje połączenie jamy rogu szczątkowego z jama macicy jednorożnej wtedy w rogu szczątkowym gromadzi się krew, jest to bardzo bolesne i może byc mylone przez lekarzy z obecnościa guza. Taki róg szczątkowy z czynna błoną sluzową nazywamy niekomunikującym. Istnieje tutaj możliwośc leczenia histeroskopowego, ale tylko w najbardziej wyspecjalizowanych ośrodkach. leczenie takie stosuje m.in. Dr A. Ludwin. Mniej doświadczone ośrodki w operacjach histeroskopowych usuwaja taki róg szczątkowy podczas laparoskopii lub operacji drogą brzuszną. Zazwyczaj wystarczająca i najlepsza w tych przypadkach jest histeroskopia, nawet wtedy gdy obecny jest duzy krwaik w rogu szczątkowym.

W niektórych przypadkach róg szczątkowy komunikuje się z zasadniczą jama macicy jednorożnej i krew może w trkacie miesiączki normalnie odpływać.

Macica jednorożna jest związana z podwyższonym ryzkiem poronienień lub porodów przedwczesnych. Specjalizujemy się w prowadzeniu ciąż z tą wadą.

Zapraszamy na dokładną diagnostykę do naszego specjalisty w dziedzinie wad wrodzonych macicy - dr n. med. A. Ludwina.

 

 


Macica dwurożna

 

Jest to wada wrodzona macicy określana przez ASMR (Amarykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu) jako klasa IV spośród wad wrodzonych macicy. Zaburzenie budowy macicy polega jednocześnie na nieprawidłowej budowie wewnątrznej jamy macicy i nieprawidłowej budowie zewnętrznej trzonu macicy.

Zaburzenie budwie zewanatrznej macicy polega w macicy dwurożnej na obecności dwóch oddzielnych wydatnych rogów, co objawia się obecnością wgłębienia na powierzchni zewnętrznej macicy powyżej 1cm. Natomiast jama macicy dwurożnej wygląda prawie identycznie lub identycznie jak w macicy z przegrodą, czyli jest podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15mm.

dwurożna

Macica dwurożna to wada stosunkowa rzadka - około dotycząca około 0.4-0.5% populacji kobiet, choć w praktyce ginekologicznej spotykamy się bardzo często z pacjentkami z nieprawidłowym rozpoznaniem macicy dwurożnej przez lekarzy ginekologów mających małe doświadczenie w diagnostyce wad wrodzonych macicy lub nie znających odpowiednich, obowiązujących kryteriów klasyfikacyjnych tej wady. Także zastosowanie niektórych metod diagnostycznych takich jak samodzielnie zastosowana histeroskopia, ultrasonografia przezpochwowa lub HSG powoduje, że często jako macicę dwurożną opisuje się - macicę z przegrodą, macicę łukowatą lub zupełnie prawidłową macicę.

Jako złoty standard w jednoznacznym rozpoznaniu rekomenduje się jednocześnie wykonaną laparoskopię z histeroskopią.

Naszym zdaniem w XXI wieku, przy dostępności wyrafinowanej ultrasonografii 3D/4D oraz sonohisterografii 3D/4D jest to postępowanie zupełnie zbędne, gdyż po rozpoznaniu macicy dwurożnej przy pomocy laparoskopii z histeroskopią, takiemu postępowaniu nie towarzyszy żadne działanie lecznicze, gdyż aktualnie nie rekomenduje się operowania macicy dwurożnej.

Wszystkim pacjentkom z podejrzeniem macicy dwurożnej proponujemy wykonanie sonohisterografia 3D/4D, która cechuje się tutaj 100% dokładnością diagnostyczną i pozwalającą zrezygonwać bardziej z inwazyjnej diagnostyki tj. laparoskopii z histeroskopią.

Należy tu jednak dodać, iż sonohisterografia 3D/4D, usg 3D/4D czy zwykłe usg 2D są metodami operatorozależnymi, tzn. badania naukowe wykazały, że ich dokładnośc diagnostyczna jest ściśle uzależniona od osoby wykonującej badanie i waha się od 50-100%. W przypadku wad macicy, w tym macicy dwurożnej liczy się nie tylko umiejętnośc przeprowadzania badań ultrasonograficznych, ale także doświadczenie w diagnostyce i leczeniu tych wad.

Doświadczenia i badania naukowe Dr n. med. Artura Ludwina dotyczące diagnozowania i różnicowania macicy dwurożnej z innymi najczestszymi wadami wrodzonymi maicyc zostały opublikował prestiżowe The Journal Minimally Invasive Gynecology - które jest oficjalnym czasopismem The American Association of Gynecologic Laparoscopists i wyznacza najnowsze światowe trendy w postępowaniu diagnostyczno-terapuetycznym z wykorzystaniem najnowocześniejszych i jak najmniej inwazyjnych metod.

Poniżej linki do tej pracy dla chcących dowiedzieć się nieco więcej szczegółów na ten temat:

http://download.journals.elsevierhealth.com/pdfs/journals/1553-4650/PIIS1553465012012745.pdf

http://www.jmig.org/article/S1553-4650(12)01274-5/fulltext

Musimy tutaj dodać, iż z wszystkich wad wrodzonych macicy, lekarze najczęściej nieprawidłowo rozpoznają właśnie macicę dwurożną - zarówno stosując metody ultrasonograficzne, HSG, ale także samodzielnie przeprowadzaną histeroskopię. Najczęściej większość pacjentek, które do nas trafiają z wcześniejszym rozpoznaniem macicy dwurożnej nie ma jakiejkolwiek wady lub ma macicę łukowatą, która tylko w niewielkim stopniu może być przyczyną poronień.

Dlaczego nie warto stosować histeroskopii do diagnozowania macicy dwurożnej, ale lepiej jest stosować w tym celu sonohisterografię nawet w wersji 2D - badania i odpowiedź na to pytanie dały m.in. badania naukowe Dr. n. med. Artura Ludwina opublikowane w 2011 przez The Journal of Obstetrics and Gynaecology Research będący oficjalnym czasopismem Japan Society of Obstetrics and Gynecology.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1447-0756.2010.01304.x/abstract;jsessionid=FA69FB6D49132CFE2FFAB7FB752AE94A.d04t03

Publikacja ta była cytowana przez innych międzynarodowych specjalistów m.in. przez wybitnego amerykańskiego prekursora i eksperta stosowania sonohisterografii - Prof. Stevena R. Goldsteina z Nowego Jorku na łamach UpToDate.

http://www.uptodate.com/contents/saline-infusion-sonohysterography

Możliwość skorzystania z eksperckiej diagnostyki macicy dwurożnej oraz innych wad wrodzonych macicy z wykonaniu Dr. n. med. Artura Ludwina jest dostepna dla kobiet z całej Polski i z zagranicy w Centrum Konsultacyjnym Ludwin & Ludwin Ginekologia.



Macica łukowata


Przegroda pochwy / pochwa podwójna

 

Przegroda pochwy to rzadko występująca wada wrodzona narządu rodnego u kobiet.

Przegroda pochwy może być podłużna (tak jak na zdjęciu) dając obraz pochwy podwójnej gdy jest to przegroda całkowita rozdzielająca pochwę na dwie odrębne części. Przegroda podłużna może być też częściowa, gdy dzieli pochwę niecałkowicie na dwie cześci rozciągając się krótszym lub dłuższym odcinku pochwy poczynając od szyjki.

Przegroda podłużna pochwy niezwykle rzadko wadą występującą samodzielnie (izolowaną) i najczęściej wiąże się z rozległą wadą narządu rodnego tj. macicą podwójną lub macicą przegrodzoną całkowicie.

Konieczność operowania przegrody podłuznej macicy wystepuje wtedy gdy powoduje ona u pacjentki dyskomfort w trakcie wspołżycia seksulanego lub wówczas gdy wykonujemy korekcję przegrody całkowitej macicy i byłby planowany w przyszłości poród drogami natury.

Nasz zespół do operacji przegrody pochwy stosuje własną metodę opartą na wykorzystaniu sytemu uszczelniania naczyń Ligasure lub termokoagulacji, co pozwala na całkowitę eliminację zakładania szwów do pochwy i wiąże się ze znacznie szybszym gojeniem i szybkim powrotem do normalnej aktywności seksualnej.

Zabieg usunięcia przegrody wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i wiaże się on z pobytem szpitalnym zwykle nie przekraczającym 2 godzin, także gdy towarzyszy on histeroskopowej korekcji przegrody całkowitej macicy.

Poniżej przedstawiamy wynik operacji przeprowadzonej przez dr n. med. A. Ludwina u 24 letniej dziewczyny z całkowitą przegrodą pochwy, która towarzyszyła macicy podwójnej z dwoma szyjkami .

Fot. 1 Przegroda pochwy/pochwa podwójna przed operacją

 

przegroda pochwy po zabiegu

Fot.2 Obraz pochwy bezpośrednio po operacji

 

podwójna szyjka

Fot. 3 Obraz pojedynczej pochwy z podwójną szyjką miesiąc po usunięciu przegrody pochwy

 

Przegrody poprzeczne pochwy są to najczęściej błoniasto-włókniste struktury oddzielające większą lub mniejszą częśc proksymalną pochwy od dystalnej. Ich obecność w przypadku przegród poprzecznych całkowitych może objawiać się stosunkowo wcześnie, gdy burzliwymi objawami bólowymi, które towarzyszą dojrzewającym dziewcząt i są związane z nagromadzeniem krwi miesiączkowej, która nie znajduje naturalnej drogi odpływu.

 

Wszystkie kobiety z podejrzeniem takiej przypadłości serdecznie zapraszamy na konsultację specjalistyczną i proponowane przez nas leczenie operacyjne.


Histeroskopia w niepłodności

INFORMACJE DLA PACJENTEK DIAGNOZOWANYCH I LECZONYCH HISTEROSKOPOWO PRZEZ DR N. MED. ARTURA LUDWINA Z POWODU NIEPŁODNOŚCI

Współpracując z prywatnym szpitalem CENTERMED oferujemy wszystkim kobietom z niepłodnością kompleksową diagnostykę i leczenie przu użyciu histeroskopii, laparoskopii oraz fertiloskopii na międzynarodowym poziomie eksperckim w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt i komfortowe warunki ambulatoryjne lub komfortową opiekę szpitalną.

Nasza oferta jest adresowana do wszystkich pacjentek, dla których nie jest obojętne doświadczenie lekarza w  stosowanych histeroskopowych metodach diagnostyki i leczenia operacyjnego.

Histeroskopia jest metodą endoskopową pozwalającą na bezpośrednią obserwację wnętrza jamy macicy oraz przeprowadzanie pod bezpośrednią kontrolą wzroku wewnątrzmacicznych procedur terapeutycznych.

W diagnostyce przyczyn niepłodności histeroskopia diagnostyczna jest coraz częściej stosowana jako procedura standardowa, pozwalająca wykluczyć obecność czynników wewnątrzmacicznych mogących być przyczyną trudności z zajściem w ciążę.

Histeroskopia diagnostyczna pozwala obserwować dokładnie zdiagnozować wnętrze kanału szyjki, jamę macicy oraz pokrywającą ją błonę śluzową. Pozwala jednocześnie na diagnostykę ujść macicznych jajowodów.

Dzięki histeroskopii można wykluczyć obecność takich istotnych patologii wewnątrzmacicznych mogących ieć wpływ na płodność czy przebieg ciąży jak: polipy endometrialane, mięśniaki podśluzówkowe, zrosty wewnątrzmaciczne oraz wady wrodzone macicy.

Bardzo istotnym elementem badania histeroskopowego jest ocena zarówno budowy ujść macicznych jajowodów jak i ich funkcji.

Należy tutaj zaznaczyć, iż histeroskopia nie służy do oceny drożności jajowodów i tylko pośrednio jej wynik może sugerować niedrożność, któregoś z jajowodów dlatego w celu dokładnego sprawdzenia drożności jajowodów stosuje się transwaginalną hydrolaparoskopię lub przezbrzuszną laparoskopię lub HSG.

Stąd też histeroskopia w diagnostyce niepłodności jest najczęściej stosowana łącznie z laparoskopią lub przezpochwową hydrolaparoskopią.

Zastosowanie łaczne histeroskopii z laparoskopią nosi nazwę histerolaparoskopii. Natomiast zastosowanie łaczne histeroskopii z przezpochwową hydrolaparoskopią nosi nazwę fertiloskopii.

Metody te pozwalają na kompleksową diagnostykę cynnika mechanicznego niepłodności w postaci patologii wewnątrzmacicznych, jajowodowych oraz wewnątrzbrzusznych. Metody laparoskopowe pozwalają jednocześnie na diagnostykę i leczenie endometriozy mogącej być jedną z przyczyn niepodności.

Histeroskopia w niepłodności bywa też stosowana samodzielnie - szczególnie w przypadkach, gdy u kobiet z niepłodnością pierwotną zdiagnozowano już wcześniej drożność jajowodów, przed procedurami IVF lub po nieudanych procedurach IVF. Także podejrzenie ultrasonograficzne obecności jakichkolwiek patologii wewnątrzmacicznych może być wskaniem do przeprowadzenia histeroskopii.

Histeroskopia operacyjna może służyć do leczenia stwierdzonych patologii, które mogą być przyczyną niepłodności lub mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.

Stwierdzenie u kobiet z niepłodnością polipa endometrialnego, mięśniaka podśluzówkowego czy zrostów wewnątrzmacicznych jest wskazaniem do ich histeroskopowego usunięcia.

Także, u kobiet z niepłodnością, u których stwierdzi się wadę wrodzoną macicy pod postacią przegrody macicy rekomenduje się jej usunięcie.

W leczeniu tych patologii histeroskopia jest metodą z wyboru, najskuteczniejszą i jednocześniej najmniej inwazyjną.

W wielu przypadkach histeroskopia może być przeprowadzona bezboleśnie bez znieczulenia. Dotyczy to praktycznie wszystkich przypadków histeroskopii diagnostycznej oraz wybranych przypadków histeroskopii operacyjnej.

Jest to możliwe tylko wtedy gdy dany ośrodek wyposażony jest w najnowocześniejszy miniaturowy sprzęt histeroskopowy oraz lekarz przeprowadzający procedurę dysponuje odpowiednimi umiejętnościami.

Dysponując odpowiednim sprzętem i doświadczeniem oferujemy naszym pacjentkom możliwość wyboru zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub bez znieczulenia. Prowadzona przez nas staranna kwalifikacja przedzabiegowa ma na celu zoptymalizować rodzaj znieczulenia do planowanego zakresu zabiegu.

Należy pamiętać, iż wszystie zabiegi histeroskopowe przeprowadzane jednocześnie z laparoskopią wymagają ze względu na przeprowadzaną laparoskopię pełnej narkozy.

Stąd też płynnie inny wniosek - jeśli diagnozujemy lub leczymy pacjentkę z powodu niepłodności bardziej inwazyjną metodą laparoskopową, to jednocześnie zawsze powinna być ona uzupełnona przez jednoczasowo przeprowadzoną histeroskopię. Takie postępowanie pozwala na kompleksową diagnostykę bez konieczności stosowania potem oddzielnie samej histeroskopii.

 


Histeroskopowa resekcja endometrium


Mięśniak podśluzówkowy

 

Wszystkim kobietom, u których rozpoznano lub podejrzewa się obecność mięśniaka podśluzówkowego chcieliśmy przedstawić najnowsze sposoby diagnostyki przedoperacyjnej oraz możliwości usuwania histeroskopowego mięśniaków podśluzówkowych techniką operacyjną dr Artura Ludwina z wykorzystaniem monitorowania przy użyciu śródoperacyjnej transrektalnej ultrasonografii śródoperacyjnej.

Dr Artur Ludwin jest ekspertem w dziedzinie leczenia mięśniaków podśluzówkowych metodą histeroskopową i jego osiągnięcia w tej dziedzinie były prezentowane na wielu międzynarodowych kongresach endoskopii ginekologicznej m.in. w Londynie, Luksemburgu, Glasgow, Florencji czy Atenach.

Wyniki zastosowania oryginalnych metod dr Artura Ludwina (transrectal ultrasound-guided hysteroscopic myomectomy and the hysteroscopic 1- piece myomectomy) zostały ostatnio opublikowane na łamach słynnego The Journal of Minimally Invasive Gynecology - oficjalnego czasopisma The American Association of Gynecologic Laparoscopists, które wyznacza standardy i nowe trendy we współczesnej małoinwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

http://www.jmig.org/article/PIIS1553465013002690/abstract

Prowadzone wieloletnie badania naukowe dr Artura Ludwina oraz doskonalenie technik histeroskopowego usuwania mięśniaków podśluzówkowych pozwoliły mu wypracować własne, oryginalne kryteria kwalifikacyjne oraz własne sposoby kwalifikacji do zabiegów. Dzięki temu możemy zaproponować znacznie rozszerzone w stosunku do ogólnie przyjętych kryteria kwalifikacji do histeroskopowej miomektomii i podjąć się jednoetapowej operacji histeroskopowej, w przypadkach w których wiekszość centrów zaawansowanej histeroskopii operacyjnej nie podejmuje się leczenia lub przeprowadza lecznie dwu lub kilkuetapowe, czyli zamiast jednej operacji histeroskopowej przeprowadza ich kilka.

Kryteria kwalifikacyjne dr Artur Ludwina oparte o ocenę mięśniaka w sonohisterografii (SIS), były zacytowane wydanej w Londynie w 2008 monografii P. O'Donnovana dotyczącej najnowszych metod leczenia nieprawidłowych krwawień macicznych.


mięśniak podśluzówkowy Fot 1. 3D-SIS u pacjentki z typowym mięśniakiem podśluzówkowym, który prawie w całości znajduje się w jamie macicy- taki mięśniak nie stanowi większego problemu technicznego by usunąć go histeroskopowo - bez pozostawienia żadnej blizny

mięśniak podśluzówkowyFot 2. 3D-SIS w wykonaniu dr A.Ludwina - współcześnie zamiast przeprowadzać diagnostyczną histeroskopię moża dokładnie obejrzeć mięśniaka wykonując znacznie mniej inwazyjną SIS - i na tej podstawie zakwalifikować kobietę do odpowiedniego sposobu leczenia


Najogólniej rzecz biorąc dr Artur Ludwin podejmuje się histeroskopowego usuwania mięśniaków w przypadku, gdy zdrowy margines miometrium ponad mięśniekiem, czyli zdrowa warstwa ściany macicy wynosi 3mm. Mięśniak musi mieć jakikolwiek kontak z jamą macicy (nie musi się do niej wpuklać). Wielkość usuwanych mięsniaków jest zależna od stopnia wpuklenia do jamy macicy. Zazwyczaj leczeniu histeroskopowemu poddajemy mięśniaki, ktorych wielkość jest mniejsza niż 5cm. Jednak w przypadkach, gdy mięśniak w większej części zlokalizowany jest środjamowo, po odpowiednim przygotowaniu farmakologicznym możemy podjąć się operacji histeroskopowej mięśniaków do 8 cm.


submucous fibroid

mięśniak podśluzówkowy
Fot 3. Najnowsza technologia 3D HDlive sonohisterografii stosowana przez dr Artur Ludwina - SIS pozwala na niewiarygodnie precyzyjną diagnostykę i obrazowanie mięśniaka identycznie jak podczas histeroskopii

mięśniak podśluzówkowyFot 4. Precyzyjna diagnostyka jest niezbędna przed zakwalifikowaniem mieśniaka do histeroskopii operacyjnej - dr Artur Ludwin wykorzystuje do tego najbardziej technologiczne zaawansowane sposoby obrazowania i metody potwierdzone naukowo, które on sam ciągle bada i udoskonala - dzięki temu wiele pacjentek, które w wielu nawet najlepszych na świecie centrach leczenia histeroskopowego byłyby zdyskwalifkowane z leczenia histeroskopowego ma możliwość skutecznego leczenia tą metodą.

 

mięśniak podśluzówkowyFot 5 O powodzeniu zabiegów histeroskopowego usuwania mięśniaków decyduje w największym stopniu precyzja operatora - dlatego dr Artur Ludwin ogromną wagę przykłada do dokładnej diagnostyki przedoperacyjnej - jego osiągnięciem są operacje histeroskopowego usuwania mieśniaków, które znajdują się tylko 2 mm od powierzchni zewnątrznej macicy.

Poza najnowoczesniejszą diagnostyką przedoperacyjną oraz własnymi kryteriami kwalifikacji do leczenia możemy we współpracy z Prywatnym Szpitalem Centermed zaproponować indywidualną opiekę medyczną oraz leczenie metodą histeroskopową przez dr Artur Ludwina w oparciu o jego doświadczenie, z wykorzystaniem jego własnej techniki operacyjnej oraz z użyciem najwyższej, najnowocześniejszego sprzętu histeroskopowego oraz monitorowania przy użyciu transrektalnej ultrasonografii śródoperacyjnej w technologii 3D/4D.

Zastosowanie wszystkich tych ważnych w procesie leczenia oryginalnych osiągnięć dr A. Ludwina pozwala na znaczne skrócenie zarówno czasu trwania zabiegów operacyjnych, większe bezpieczeństwo oraz redukcję powikłań zabiegów histeroskopowego usuwania mięśniaków w stosunku do histeroskopowej miomektomii preprowadzanej w sposób klasyczny.

Związana z zastosowaniem przez dr A. Ludwina oryginalnego sposobu monitorowania histeroskopowego usuwania mięśniaków przy użyciu transrektalnej ultrasonografii śródoperacyjnej obrona rozprawy doktorskiej została wyróżniona przez Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat mięśniaków podśluzówkowych

Mięśniaki podśluzówkowe macicy to mięśniaki rosnące w kierunku jamy macicy i częściowo lub całkowicie się do niej wpuklające.

Lokalizacja podśluzówkowa mięśniaków macicy prowadzi zwykle do wystąpienia nieprawidłowych krwawień z jamy macicy i wiąże się z koniecznością interwencji chirurgicznej.

Tradycyjnym sposobem leczenia w tych przypadkach, było wycięcie macicy lub wyłuszczenie mięśniaka drogą laparotomii. Aktualnie techniki histeroskopowe ze względu na swoją małą inwazyjność oraz wysoką skuteczność są stosowane coraz powszechniej do usuwania mięśniaków podśluzówkowych. Dotyczy to mięśniaków, które w calości lub w większej części "wpuklają" się do jamy macicy.

Niestety nie dotyczy to mięśniaków podśluzówkowych, które w większej swej części zlokalizowane są śródściennie. Mięśniaki takie jeszcze do niedawna były dyskwalifikowane z zabiegu histeroskopowej elektroresekcji.

Dziś najbardziej zaawansowani chirurdzy histeroskopowii z przodujących na świecie centrów histeroskopowych podejmują się także histeroskopowego usuwania mięśniaków podśluzówkowych, które niemal w całości są zlokalizowane śródściennie.Niestety zabiegi w przypadku mięśniaków, ktore głęboko penetrują w ścianę macicy w większości są przeprowadzane w trakcie dwóch operacji. Konieczność przejścia dodatkowych operacji, choć mniej inwazyjnych w stosnku do leczenia za pomocą rozcięcia powłok brzusznych czy laparoskopii jest uciążliwa dla pacjentów.

W naszej filozofii leczenia mięśniaków dążymy do skutecznej, jednoetapowej operacji histeroskopowej, po której pacjent w tym samym dniu wraca do domu, a w kolejnym do pełnej aktywności.

Dodatkowym obszarem naszych zainteresowań jest wdrażanie szczególnego postepowanie okołooperacyjne i stosowana bezpiecznych technik histeroskopowej miomektomii u kobiet, które planują w przyszłości ciążę.

U tych kobiet lekarz operujący musi się wykazać szczególną biegłością w przeprowadzani histeroskopii, by nie spowodować jatrogennych powikłań mogacych mieć wpływ na płodność oraz donoszenie ciąży.

Dodatkowo stosujemy podczas tych zabiegów instrumentarium oraz unikatowe techniki zapobiegające termicznemu uszkodzeniu mięśnia macicy przez standardowe elektrody histeroskopowe (np, roller ball).

Nasze poradnictwo, ofertę leczenia oraz tzw. second opinion kierujemy szczególnie do tych pacjentek z całej Polski, którym inne ośrodki leczenia zaproponowały leczenie mięśniaków podśluzówkowych technikami tradycyjnymi lub chcą poddać się leczeniu z wykorzystaniem osiągnięć dr Artura Ludwina.


Zrosty wewnątrzmaciczne i zespół Ashermana

Zrosty wewnątrzmaciczne (IUA - intrauterine adhesions) są to włókniste połączenia tkankowe, występujące w jamie macicy i łączące przeciwległe lub sąsiadujące ze sobą obszary. Powstaję zawyczaj na skutek różnorodnego typu urazów działających na błonę śluzową macicy i miometrium np. pod wpływem działania czynników infekcyjnych lub mechanicznych. Najczęściej zrosty wewnątrzmaciczne są powikłaniem zabiegów medycznych przeprowadzanych w jamie macicy lub na macicy. Zabiegi wyłyżeczkowania jamy macicy, szczególnie w okresie połogu, ale także inne zabiegi, nawet tak nowoczesne, jak zabiegi histeroskopowe, szczególnie jeśli są przeprowadzane przez osoby o mniejszym doświadczeniu mogą wiązać się z ryzykiem powstawania zrostów.

Zrosty wewnątrzmaciczne mogą mieć różne nasilenie, a co za tym idzie różne znaczenie kliniczne.

Objawiają się skąpymi miesiączkami lub w cięższych postaciach całkowitym wtórnym brakiem miesiączki. Mogą być przyną niepłodności, szczególnie gdy, mają wieksze nasilenie lub blokują dostęp do ujść macicznych jajowodów.

W przypadku ich podejrzenia zabronione jest przeprowadzane jakichkolwiek zabiegów przeprowadzanych na ślepo, tj. hegarowania, łyżeczkowania lub zakładania wkładki wewnątrzmacicznej. Metodą z wyboru w ich leczeniu jest przeprowadzenie histeroskopii.

W przypadkach bardziej zaawansowanych do diagnostyki przed operacją histeroskopową przeprowadza się histerosalpingografię.

Zrosty o mniejszym nasileniu mogą być usuwane histeroskopowo w warunkach ambultoryjnych bez znieczulenia co jest w większości przypadków bezbolesne, o ile lekarz przeprowadzający zabieg biegle opanował technikę przeprowadzania histeroskopii i pacjentka nie ma nadmiernie podwyższonego progu bólowego.


zrosty wewnątrzmaciczne po histeroskopowym usunięciu zrostów wewnątrzmacicznych

Fot 1. Histeroskopia - zrosty wewnątrzmaciczne o małym nasileniu w prawym rogu jamy macicy przed i zaraz po histeroskopowym usunięciu

 

Zrosty o dużym nasileniu należą do trudniejszych zabiegów w histeroskopii operacyjnej i powinny być przeprowadzane tylko przez najbardziej doświadczonych chirurgów wyspecjalizowanych w histeroskopii, by nie nasilić istniejącej już patologii.

Zabiegi w przypadku zrostów o dużym nasileniu powinny być przeprowadzane w towarzystwie dodatkowych metod monitorowania przebieg zabiegu takich jak radiografia śródoperacyjna lub laparoskopia, gdyż wiążą się z podwyższonym ryzykiem przebicia macicy podczas histeroskopii, a samodzielnie przeprowadzan histeroskopia może wiązać się z wytworzeniem tzw. fałszywego kanału i nieprawidłowym kierunkiem operacji.

Zespół Ashermana to postać zrostów wewnątrzmacicznych o największym nasileniu, odpowiadający przypadkom całkowitego zarośnięcia jamy macicy i całkowitego braku miesiączek.

Dr n. med. Artur Ludwin specjalizuje się w leczeniu najtrudniejszych przypadków zrostów wewnątrzmacicznych oraz zespołu Ashermana osiągając bardzo dobre wyniki przy zastosowaniu własnego sposobu monitorującego przebieg histeroskopowego usuwania zrostów z wykorzystaniem transrektalnej ultrasonografii śródoperacyjnej.

Wyniki leczenie stosowanego przy użyciu tej metody zostały zaprezentowane na jednej z głównych sesji odbywającego się na Sardyni w Cagliari kongresu European Society of Gynecological Endoscopy.

Aktualnie Dr Artur Ludwin do monitorowania najtrudniejszych zabiegów histeroskopowej synechiotomii stosuje 4D transrektalną ultrasonografię śródoperacyjną, co pozwala mu zmniejszyć ryzyko powikłań i uzysiwać bardziej optymalne rezultaty anatomiczne i przywracać funkcję macicy.

Wszystkie zabiegi bez użycia znieczulenia są przeprowadzane w Ludwin & Ludwin Ginekologia natomiast w znieczuleniu ogólnym w prywatnym Szpitalu Centermed.

 


Zagubiona IUD

 

Gdy lekarz nie może usunąć wkładki wewnątrzmacicznej (spirali)...

... to najlepsza jest do tego HISTEROSKOPIA (bez znieczulenia techniką waginoskopową)

Zdarzają się sytuacje, u kobiet, u których kiedyś założono wkładkę wewnątrzmaciczną (spiralę, IUD), mającą zapobiegać ciąży, gdy przychodzi termin jej usunięcia okazuje się, że lekarz ma trudności z "odnalezieniem" wkładki i nie może jej usunąć używając prostych narzędzi.

Dzieje się tak zazwyczaj, gdy wąsy wkładki, które powinny być widoczne w ujściu, nie są w nim widoczne i nie można ich także odnależć używając narzedzi w kanale szyjki. Takie "zagubienie" wkładki może być spowodowane jej przemieszczeniem wgłąb jamy macicy, lub nieprawidłowym położeniem w macicy, włącznie z perforacją, najczęściej niecałkowitą ściany macicy.

Oczywiście, przed przystąpieniem do prób usunięcia "zagubionej" wkładki, należy potwierdzić jej obecność w jamie macicy przy użyciu usg.

W dawnej ginekologii ambulatoryjne nieskuteczne próby usunięcia takiej wkładki, kończyły się zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, podczas których "na ślepo" używająć przeróżnych narzędzi starano się odnależć i usnać taką wkładkę z macicy. Ciągle w miejscach, które nie dysponują odpowiednim sprzętem lub wyszkolonym personelem, przeprowadza się zabiegi "na ślepo", które są niestety obarczone niekiedy zwiększonym ryzykiem przebicia ściany macicy.

Współcześnie sytuację "zagubionej" spirali można rozwiązać wykorzystując do jej "odnalezienia" i usunięcie nowoczesną metodę jaką jest histeroskopia.

We wprawnych rękach zabieg histeroskopowego usunięcia wkładki wewnątrzmacicznej przeprowadzany jest zupełnie bezboleśnie bez użycia znieczulenia i trwa zazwyczaj nie więcej niż kilka minut. U niektórych, bardziej wrażliwych pacjentek bolesność usuwania wkładki może być porównywalna z jej zakładaniem.

Pacjentkom, u których wystąpił problem z usunięciem wkładki wewnątrzmacicznej lub lekarzom je prowadzącym oferujemy możliwość przeprowadzenia skutecznej histeroskopii bez znieczulenia.

W przypadku tego typu zabiegów naprawdę nie warto się znieczulać, ani miejscowo, ani ogólnie. Sprzęt, który do tego używamy jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i jego miniaturowe rozmiary (śrenica) jest porównywalną ze srednicę wkładka wewnątrzmaciczna.

Oczywiście dla pacjentek chcących mieć zabieg w znieczuleniu ogólnym zapewniamy, też taką możliwość.

Wszystkie pacjentki z problemem usunięcia spirali lub problemem obecności ciała obcego w jamie macicy zapraszamy na konsultację przedzabiegową do dr n. med. Artura Ludwina, który specjalizuje się w zabiegach histeroskopowych.

 


Laparoskopia

 

Laparoskopia to małoinwazyjna endoskopowa technika diagnostyczna lub operacyjna stosowana w ginekologii, chirurgii oraz urologii.

Metoda ta polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć o średnicy od 3 do 10mm w powłokach brzusznych, przez które wprowadza się układ optyczny oraz miniaturowane narzędzia chirurgiczne.

Aby wytworzyć odpowiedną przestrzeń do manewrowania narzędziami i uzyskania odpowiedniej widoczności do jamy brzusznej pompuje się pod odpowiednim ciśnieniem gaz - dwutlenek węgla, czyli wytwarza się tzw. odmę otrzewnową.

Wprowadzona do jamy brzusznej optyka laparoskopowa połączona z kamerą pozwala uzyskiwać jest obraz, który może być obserwowany przez zespoł operujący na ekranie monitora.

Cała procedura diagnostyczna lub operacyjna odbywa się dzięki temu niejako przez "dziurkę od klucza" bez konieczności rozległego rozcinania powłok brzusznych pacjentki i bez pozostawienia dużych, niekiedy nieestetycznych blizn.

Po laparoskopii pacjent może nawet w tym samym dniu lub w następnym opóścić szpital, a przy bardziej rozległych zabiegach laparoskopowych już po dwóch dniach. W porównaniu do zabiegów tradycyjnych pacjent, także znacznie wcześniej może wrócić do pełnej aktywności fizycznej, seksualnej i zawodowej.

We współczesnej ginekologii większość operacji, które do tej pory były przeprowadzane przez rozcięcie powłok brzusznych może być przeprowadzono laparoskopowo.

Niestety bardziej rozległe zabiegi operacyjne wymagają sporych umiejętności i doświadczenia w stosowaniu laparoskopii, a także zaawansowanego technologicznie sprzętu laparoskopowego.

Pozwala to uniknąć mogących się pojawić powikłań lub konieczności otwarcia powłok brzusznych w trakcie laparoskopii.

Możemy aktualnie zaproponować wszystkim wymagającym leczenia operacyjnego, właściwie pełen dostępny zakres chirurgii laparoskopowej.

 

Zakres zabiegów:

 

HISTEROLAPAROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I LECZNICZA

LAPAROSKOPOWA DIAGNOSTYKA I LECZENIE NIEPŁODNOŚCI

LAPAROSKOPOWA DIAGNOSTYKA DROŻNOŚCI JAJOWODÓW

LAPAROSKOPOWE UDRAŻNIANIE JAJOWODÓW

LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE CIĄŻY POZAMACICZNEJ

LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE CYSTY I INNYCH GUZÓW ŁAGODNYCH JAJNIKA

LAPAROSKOPOWE LECZENIE ENDOMETRIOZY

LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE MIĘŚNIAKA / MIĘŚNIAKÓW MACICY

LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE TRZONU MACICY (LSH)

LAPAROSKOPOWE CAŁKOWITE USUNIĘCIE MACICY (TLH)


Fertiloskopia

 

Jest to najnowsza i jednocześnie najmniej inwazyjna metoda kompleksowej diagnostyki niepłodności, która została wprowadzona w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 90 XX wieku.

Fertiloskopia metodą złożoną i łączy w sobie cztery jednoczasowo stosowane techniki i składają się na nią:

  • przezpochwowa hydrolaparoskopia (laparoskopia przeprowadzana przez pochwę)
  • przezszyjkowa chromotubacja (test barwny drożności jajowodów)
  • salpingoskopia (endoskopia części bańkowej jajowodu przeprowadzana przez tylne sklepienie pochwy)
  • mikrosalpingoskopia (endoskopowa mikroskopowa ocena nabłonka jajowodowego)
  • minihisteroskopia (endoskopia jamy macicy przy użyciu histeroskopu o małej średnicy)

 

Wskazania do fertiloskopii

- proponowana jako pierwszoplanowa metoda diagnostyki jajowodowej zamiast HSG

- stanowi ambulatoryjną alternatywę laparoskopowej diagnostyki drożności jajowodów w niepłodności

- preferowana opcja diagnostyczna gdy konieczne jest uniknięcie opóźnień w diagnostyce i leczeniu niepłodności

- metoda sprawdzająca stan miejscowy po chirurgii jajowodu lub leczeniu endometriozy

 

Niewątpliwą zaletą fertiloskopii jest fakt, iż może być ona stosowana w znieczuleniu miejscowym, a dla bardziej wrażliwych pacjentów w znieczuleniu ogólnym. Ponadto metoda ta nie pozostawia żadnej blizny na skórze powłoki brzusznej, gdyż cały zabieg przeprowadzany jest przez naturalne otwory tj. pochwę - a tutaj przez kanał szyjki oraz przez 5mm nacięcie w w tylnym sklepieniu pochwy.

Niestety w Polsce metoda ta nie jest zbyt popularna ze względu na braki sprzętowe oraz braki w wyszkoleniu kadr medycznych. Stąd też przeprowadzana jest tylko przez nieliczne ośrodki i specjalistów.

 


Nowoczesne zabiegi w nietrzymaniu moczu


Operacje plastyczne sromu, pochwy i krocza


Tradycyjna chirurgia ginekologiczna


Drobne zabiegi ginekologiczne


HSG

 

Centrum Medyczne Ludwin & Ludwin GINEKOLOGIA oferuje pacjentkom z zaburzeniami płodności wykonanie badania drożności jajowodów w Krakowie m. in. techniką histerosalpingografii rentgenowskiej czyli HSG.

Dr. n. med. Artur Ludwin przeprowadza bezbolesne HSG w Krakowie z użyciem atraumatycznej metody podawnia kontrastu.

Histerosalpingografia rentgenowska w stosunku dp której wg prawidłowej nomenklatury medycznej używa się tradycyjnie skrótu HSG jest jednym z kilku możliwych sposobów diagnostyki drożności jajowodów i oceny jamy macicy. Jest rekomendowane zazwyczaj na wstępnym etapie rozpoznawania przyczyn niepłodności. Nie należy mylić HSG z badaniem sonohisterosalpingografii, które to badanie jest mniej dokładne i wykonywane z użyciem soli fizjologicznej pod kontrolą usg. Niestety niektóre centra leczenia niepłodności, chyba świadomie chcą wprowadzić swoich pacjentów w błąd stosując ten sam skrót do badań ultrasonograficznych z użyciem soli fizjologicznej (tutaj odpowiedni skrót stosowany w medycynie to SHG/SIS), mylącej nazwy HSG.

Wykonując w naszym ośrodku badanie HSG stosujemy standard postępowania ściśle wg reguł American Society for Reproductive Medicine (ASRM).

Oferujemy możliwość wykonania badania HSG w Krakowie w warunkach ambulatoryjnych wykorzystując najwyższej klasy aparat rentgenowski lub w warunkach sali operacyjnej wykorzystując nowoczesne ramię C i możliwość dynamicznej oceny pod kontrolą RTG – skopii.

Nasi pacjenci mają możliwość wykonania tego badania w znieczuleniu miejscowym lub dla szczególnie wrażliwych kobiet proponujemy, jako jedno z nielicznych miejsc w południowej Polsce możliwość przeprowadzenia histerosalpingografii w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. ZNieczulenie miejscowe lub ogólne proponujemy tym pacjentkom , u których HSG jest przeprowadzane techniką tradycyjną przy uzyciu metalowego aparatu Schultzego.

Jednka większości naszych pacjentek proponujemy przeprowadzenie całkowicie lub praktycznie całkowicie bezbolesnego HSG w Krakowie przy użyciu nowej, atraumatycznej techniki pozwalającej zrezygnować z tego owainaego złą sławą aparatu Schultzego.

Ponadto nasze wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu tego badania, prowadzone badania naukowe w tym względzie, w tym badania ankietowe satysfakcji pacjentek pozwalają burzyć mity dotyczace bolesności tego badania.

Zazwyczaj przekazywane opinie na forach internetowych przez pacjentki dotyczące dużej boilesności tego badania dotyczą procedur przeprowadzanych przez przypadkowych lekarzy, którzy nie specjalizują się w HSG, przeprowadzają je bez świadomości z jaką szybkością należy podawać kontrast i dotyczą HSG przy użyciu przestarzałego sprzętu.

Nasze Centrum, dla pacjentek, które chcą zdecydować się na badanie bez znieczulenia proponuje przeprowadzenie HSG z użyciem zachodnioeuropejskich, jednorazowych silikonowych cewników, które pozwalają na atraumatyczne przeprowadzenie tej procedury, zupełnie lub prawie zupełnie bezboleśnie.

Zastosowanie tych miękkich cewników pozwala zrezygnować ze stosowanych metalowych aparatów Schulzego, znacznie bardziej traumatyzujących przy zakładaniu szyjkę macicy i mogących być przyczyną mocniej odczuwanych podczas tego zabiegu dolegliwości bólowych.

Dla kobiet, które mogą być uczulone na standardowe preparaty kontrastowe lub kobiet z alergią w wywiadzie proponujemy wykonanie badania w oparciu o nieuczulające, hipoalergiczne środki kontrastowe.

Wynik badania w postaci opisu z załączonymi zdjęciami RTG uzyskiwany jest natychmiast, dodatkowo w przypadku RTG-skopii istnieje możliwość wydania wyniku w formie filmu zapisanego na płycie CD.

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dla pacjentów rekomendowane przez American Society for Reproductive Medicine (ASRM).

 

Co to jest HSG ?

Histerosalpingografia jest to procedura wykorzystująca promienie rentgenowskie do sprawdzenia drożności jajowodów oraz stanu jamy macicy. HSG jako procedura ambulatoryjna zabiera zazwyczaj mniej niż 30 minut czasu. Jest zwykle wykonywana tuż po miesiączce i przed owulacją, w celu uniknięcia możliwości jej wykonania we wczesnej ciąży.

 

Jak przeprowadzana jest histerosalpingografia ?

Pacjentka ułożona jest na stole pod ramieniem C (projektor promieni Roentgena w czasie rzeczywistym) lub jak ma to najczęściej miejsce w Polsce pod zwykłym aparatem rentgenowskim (przyp. red.). Ginekolog bądź radiolog wykonujący badanie bada macicę pacjentki i umieszcza wziernik w pochwie. Po przemyciu szyjki środkiem odkażającym i umieszczeniu kaniulę w ujściu szyjki macicy lekarz delikatnie napełnia macicę płynem kontrastującym. Następnie kontrast dociera do jajowodów, przechodzi przez całą ich długość i wylewa się przez ich końce jeśli są one drożne. Jakakolwiek nieprawidłowość w budowie jamy macicy czy jajowodów będzie widoczna na monitorze.

HSG nie jest procedurą opracowaną do wykrywania nieprawidłowości jajników czy endometriozy.

Często boczny widok jamy macicy i jajowodów uwidaczniany jest przez zmianę pozycji pacjentki na stole.

Po HSG pacjentka może natychmiast kontynuować zwykła aktywność , chociaż niektórzy lekarze zalecają kilkudniową przerwę w stosunkach.

 

Czy histerosalpingografia jest nieprzyjemna?

 

HSG może powodować słabe lub średnie mrowienie w macicy przez ok. 5 min, niektóre kobiety odczuwają te dolegliwości przez kilka godzin. Objawy te można zredukować podając środki przeciwbólowe stosowane zazwyczaj przy bólach menstruacyjnych.

Wrażliwe pacjentki mogą odczuwać to badanie jako bardzo bolesne, szczególnie gdy do jego wykonania stosuje się tradycyjne, metalowe aparaty Schulzego wymagające umocowania na szyjce za pomocą tzw. kulociągów , czyli metalowych szczypiec (przyp. red.)

 

Czy HSG polepsza płodność?

 

Kontrowersyjnym pozostaje czy HSG polepsza płodność. Niektóre prace wskazują na niewielkie polepszenie płodności trwające do 3 miesięcy po wykonanym zabiegu HSG. Większość lekarzy wykonuje jednak HSG tylko w celach diagnostycznych.

 

Jakie jest ryzyko i komplikacje wynikające z wykonania HSG?

 

HSG jest bardzo bezpieczna procedurą. Istnieje jednak kilka znanych powikłań często, poważnych które występują jednak nie częściej niż w 1 % przypadków.

Najczęstszym powikłaniem po HSG jest infekcja narzadów miednicy mniejszej. Zazwyczaj wystepuje w przypadku istniejącej już choroby jajowodów. W żadkich przypadkach infekcja może zniszczyć jajowody i doprowadzić do konieczności ich usunięcia. Kobieta powinna zgłosić się do lekarza w przypadku gdy w ciągu jednego do dwóch dni po HSG wystąpi gorączka lub ból.

Omdlenie – czasami pacjentka może się czuć oszołomiona po procedurze.

 

Ekspozycja na promieniowanie narażenie na promieniowanie jest bardzo niskie, mniejsze niż w badaniach nerek czy jelit, nie stwierdzono również szkodliwego działania tych promieni, nawet w przypadkach gdy do zapłodnienia doszło w tym samym miesiącu w którym było wykonane HSG.  Histerosalpingografia nie powinna być wykonana w przypadku gdy podejrzewa się ciąże.

 

Alergia na środek kontrastujący

W rzadkich przypadkach pacjentka może być uczulona na jodyne zawarta w kontraście używanym w HSG. Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli jest uczulona na jodyne, dożylne barwniki kontrastowe lub owoce moża.

U pacjentki która ma alergię na jodynę można wykonać sonohisterografię, zamiast HSG ponieważ używa się w trakcie tej procedury niezawierających jodu płynów. Sonohisterografia dostarcza bardzo wiele informacji dotyczących jamy macicy, ale ograniczone dotyczące jajowodów. Jeśli pacjentka zgłasza wysypkę, swędzenie lub pieczenie po zabiegu powinna się zgłosić do swojego lekarza.

 

Plamienia: plamienia występują najczęściej jedne do dwóch dni po HSG. Pacjentka powinna poinformowac swojego lekarza zawsze w przypadku wystąpienia b. obfitego krwawienia.

 

 

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, zadawane przez pacjentki chcące poddać się badaniu HSG w Krakowie u dr n. med. Artura Ludwina.

 

Jakie są wskazania do wykonania histerosalpingografii?

- diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy

- diagnostyka nawykowych poronień

- diagnostyka wad wrodzonych macicy

- ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów

- ocena pooperacyjna jamy macicy po leczeniu operacyjnym z powodu wad macicy (np. po histeroskopowej resekcji przegrody, metroplastyce brzusznej itp.)

- podejrzenie niewydolności szyjki w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.

- podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.

 

Jakie miejsce zajmuje HSG pośród innych metod diagnostyki drożności jajowodów, czy jest to lepsza czy gorsza metoda od innych?

Histerosalpingografia jest zazwyczaj stosowana jako pierwszy krok diagnostyczny w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz większość zagranicznych towarzystw naukowych ciągle rekomenduje to badanie jako podstawowe w diagnostyce niepłodności.

Jak każda metoda diagnostyczna w medycynie posiada ono określoną czułość i specyficzność, będące wypadkową wyników prawdziwych i fałszywych.

W porównaniu do ultrasonograficznych metod badania drożności zarówno z użyciem środka kontrastowego jakim jest echovist czy sól fizjologiczna, czy z wykorzystaniem opcji kolorowego dopplera HSG jest metodą o porównywalnej, małej inwazyjności, a jednocześnie daje wyniki bardziej powtarzalne i bardziej niezależne od wykonującego badanie.

W przypadku metod ultrasonograficznych wyniki badań drożności są znacznie bardziej zależne od lekarza, jego kondycji psychofizycznej w danym dniu, wyszkolenia czy rodzaju użytego aparatu lub środka kontrastującego. W zależności od tych czynników odsetek wyników fałszywych może dochodzić wg niektórych statystyk nawet do 50% w przypadku metod sonograficznych w odniesieniu do wyników dotyczących obydwu jajowodów.

Przy czym o ile badanie ultrasonograficzne nie zostało nagrane w całości na CD nie otrzymujemy wyniku, który mógłby być oceniony wielokrotnie przez niezależnych lekarzy.

 

Natomiast w porównaniu z  badaniem drożności jajowodów podczas laparoskopii HSG jest badaniem mniej czułym i specyficznym. W diagnostyce niepłodności laparoskopię często łączymy z histeroskopią diagnozującą jamę macicy i ujścia maciczne jajowodów i w odniesieniu do tych metod HSG jest metodą mniej czułą, ale jednocześnie mniej inwazyjną.

Dodatkowo metody endoskopowe tj. laparoskopia stosowana łącznie z histeroskopią lub fertiloskopia dają nam dużo dodatkowych informacji o stanie miednicy mniejszej i jajników m. in. co do obecności zrostów wewnątrzotrzewnowych czy niewielkich ognisk endometriozy.

Takich informacji nie uzyskujemy podczas HSG czy przy użyciu ultrasonograficznych technik, nawet jeżeli łączymy je wybiórczo z poszczególnymi metodami endoskopowymi np. samą histeroskopią.

 

 

Czy są sytuacje w których HSG jest niezbędną lub jest niezastąpioną metodą diagnostyczną?

Tak, histerosalpingografia bywa niekiedy niezastąpiona w diagnostyce niektórych, rzadkich skomplikowanych wad wrodzonych macicy, gdzie jest stosowana jako jedna z kombinacji wielu metod zarówno endoskopowych, jak też NMR.

Jednocześnie większość międzynarodowych ekspertów zajmujących się problematyką leczenia zrostów wewnątrzmacicznych oraz  zespołu Ashermana (zarośnięcie jamy macicy) podkreśla konieczność przedoperacyjnego wykonania HSG lub śródoperacyjnego zastosowania radiografii przed lub podczas zabiegu operacyjnego.

Między innymi dlatego też sale operacyjne w Centermedzie, z których korzystamy jest wyposażona w aparat RTG z ramieniem C, który umożliwia śródoperacyjną korekcję tych schorzeń pod jednoczesną kontrolą radiologiczną. Takimi możliwościami nie dysponuje większość polskich ośrodków, niekiedy nawet klinicznych.

 

Jakie wyniki badań są konieczne przed przeprowadzeniem HSG?

W naszym Centrum w Krakowie przetrzegamy skrupulatnie pewnych reguł, które mają zapewnić leczonym przez nas kobietom pełne bezpieczeństwo i uniknięcie powikłań. Stąd też oprócz stosowania hipoalergicznych, nieuczulających środków kontrastowych wymagamy określonych badań.

Rodzaj wymaganych badań jest uzależniony od tego czy HSG jest wykonywane bez znieczulenia przy użyciu techniki atraumatycznej i jednorazowego sprzętu, czy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym z uzyciem aparatu Scultzego.

Do histerosalpingografii - (" bezbolesne HSG w Krakowie ") bez znieczulenia przy uzyciu techniki atraumatycznej wymagamy:

-  aktulanego wyniku biocenozy pochwy (akceptujemy wyniki z poprzedniego cyklu)

 

Do histerosalpingografii - HSG - (" aparat Scultzego" ) w znieczuleniu miejscowym wymagamy:

- aktualnego wyniku biocenozy pochwy

- szczepienia przeciw WZW B

- oznaczenia przeciwciał antyHCV

Szczepienie przeciw WZW B nie jest wymagane jeśli HSG jest przeprowadzane z użyciem jednorazowych, silikonowych cewników uszczelnajacych szyjkę macicy. Pozostały sprzęt jest jednorazowego użytku, wobec czego nie ma zagrożenia infekcyjnego związanego z zakażeniem wirusem WZW typu B lub WZW typu C. Do histerosalpingografii w znieczuleniu ogólnym oprócz powyższych dodatkowo konieczne są:

- morfologia

- sód, potas, glukoza, mocznik

- APTT, INR

- EKG

Uwaga! użycie aparatu Schultzego jest nezbędne tylko w wyjątkowych przypadkach, związanych ze specyficzną budową anatomiczną. Zawsze zaczynamy od atraumatycznego " bezbolesnego HSG w Krakowie " - jesli z powodów anatomicznych nie jest możliwe przeprowadzenie badania, kolejne badanie z użyciem aparatu Schultzego w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym umawiane jest w innym terminie po uprzednim wykonaniu zalecanych badań i szczepienia przeciw WZW B.

 

Jakim pacjentkom radziłby Pan Doktor wykonanie histerosalpingografii w znieczuleniu ogólnym?

Dotyczy to pacjentek o bardzo niskim progu bólowym i bardzo niskiej tolerancji bólu. Dla niektórych kobiet badanie to jest niezbyt uciążliwe, a niektóre określają je jako szczególnie bolesne.

Jeśli kobieta jest osobą wrażliwą, dla której zwykłe badanie ginekologiczne jest związane z dużym bólem i silnym dyskomfortem to proponuję jej znieczulenie ogólne. Również kobiety, które chcą mieć całkowity komfort podczas badania kwalifikują się do przeprowadzenia HSG w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub krótkotrwałej sedacji.


Nawracające krwawienia


Operacje w ginekologii onkologicznej

Operacje w schorzeniach onkologicznych kobiecego narządu rodnego zajmują niezwykle ważne miejsce w leczeniu nowotworów złośliwych narządu rodnego. Wymagają one od lekarza operującego nie tylko najwyższych umiejętności zabiegowych, ale również szczegółowej znajomości zasad postępowania onkologicznego.

Badania naukowe wskazują, że najlepsze wyniki leczenia kobiecych nowotworów złośliwych uzyskują lekarze specjaliści ginekologii onkologicznej.

Specjalizacja z ginekologii onkologicznej w Polsce wprowadzono do kształcenia lekarzy w Polsce dopiero kilka lat temu, by jeszcze lepiej leczyć i postępować z kobietami chorymi na nowotwory złośliwe narządu rodnego. Specjalizację tą mogą rozpocząć tylko lekarze, którzy posiadają już pełną specjalizację z ginekologii i położnictwa i jednocześnie wygrali postępowanie konkursowe osiągając najlepsze wyniki egzaminacyjne.

Po odbytych licznych  kursach szkoleniowych, przeprowadzeniu odpowiedniej ilości najtrudniejszych operacji onkologicznych przystępują do szczegółowych egzaminów testowych, praktycznych oraz teoretycznych ustnych, weryfikujących ich wiedzę i umiejętności.

Niestety w naszym kraju ciągle jest znaczny niedobór ginekologów-onkologów, gdyż jest ich tylko kilkudziesięciu, a w samym Krakowie w 2010 roku, na 1 milionową populację jest ich tylko 10 - ciu.

Jednym z nich jest dr. n. med. Artur Ludwin konsultujący naszych gabinetach.

Dr  n. med. Artur Ludwin przeprowadza pełen zakres zabiegów dotyczących nowotworów złośliwych kobiecego narządu rodnego w tym m. in;

LECZENIE OPERACYJNE RAKA JAJNIKA

- operacje w guzach jajników i raku jajnika, w tym operacyjne leczenie oszczędzające u kobiet chcących zachować  płodność, gdy stopień zaawansowania nowotworu na to pozwala wg protokołu operacyjnego FIGO

- pierwotne i wtórne operacje cytoredukcyjne w raku jajnika

- operacje second look drogą laparoskopii lub laparotomii

LECZENIE OPERACYJNE RAKA SZYJKI MACICY

- operacja radykalne sposobem Werthaima-Maigsa

- konizacja chirurgiczna (stopień IA1 raka szyjki) u kobiet chcących zachować płodność

- przezpochwowa trachelektomia z laparoskopowym usunięciem węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych (stpień IA2 do IB1 2.5cm) u kobiet chcących zachować płodność

LECZENIE OPERACYJNE RAKA ENDOMETRIUM

- usunięcie macicy / rozszerzone usunięcie macicy z usunięciem węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych

- LAVH (przezpochwowe usunięcie macicy w asyście laparoskopowej) z laparoskopowym usunięciem węzłów chłonnych

 

UWAGA! wszystkie operacje z zakresu ginekologii onkologicznej są przeprowadzane całkowicie bezpłatnie w ramach umowy z NFZ w Klinice Ginekologii i Onkologii CMUJ.

 

 

 

 

 

 

 


Cysta jajnika


Mięśniaki macicy

W naszej praktyce spotykamy się z wieloma kobietami, u których stwierdzono mięśniaki macicy i którym proponuje się różne metody postępowania terapeutycznego, w tym operacyjnego.

Niestety z żalem stwierdzamy, iż w wielu przypadkach kobietom w różnych regionach Polski nie oferuje się nowoczesnych metod postępowania, proponując najprostszy schemat - czyli usunięcie macicy oraz potencjalnie najprostszą i wymagającą najmniejszych kwalifikacji personelu medycznego - drogę przez otwarcie powłok brzusznych.

Wielokrotnie ze zdziwieniem spotykamy młode kobiety, które pragną mięć jeszcze potomostwo, a którym ze względu na wielkość, lokalizację lub liczbę mięśniaków lekarz lub szpital zaproponował jako jedyną możliwą opcję - okaleczającą operację pozbawiającą płodności.

W praktyce bardzo rzadko się zdarza, by u kobiety z pojedynczym, nawet bardzo dużym mięśniakiem lub kilkoma mięśniakami, które chce mieć jeszcze potomstwo było niezbędne od razu usuwanie macicy.

Jednocześnie obserwujemy niekiedy ślepą wiarę pacjentów w niektóre szeroko reklamowane metody jak np. embolizacja naczyń macicznych, które tak naprawdę mają na świecie w stosunku do innych metod bardzo wąskie zastosowanie i które trudno jest odpowiedzialnie proponować kobietom planującym w przyszłości ciążę.

Kolejną sprawą jest sama konieczność podjęcia jakiegokolwiek leczenia inwazyjnego oraz możliwości stosowania postępowania zachowaczego, ktore ma na celu nie tyle wyleczenie mięśniaków, co wyelimonowanie dokuczliwych objawów ich występowania.

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące mięśniaków macicy - poniższy materiał przygotowano na podstawie rozprawy doktorskiej dr n. med. Artura Ludwina dotyczącej histeroskopowego leczenia mięśniaków oraz danych z najnowszego światowego piśmiennictwa z tego tematu. Staraliśmy się przedstawić w te informacje w uproszczonej, przystępnej dla pacjenta formie.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to najczęstsze nowotwory niezłośliwe u kobiet spotykane w praktyce ginekologicznej. Dotyczą około 20-30% kobiet w wieku rozrodczym, a częstość ich występowania wzrasta do końca tego okresu. Jednak prawdziwa częstość ich występowania jest znacznie wyższa, co potwierdzają badania z wykorzystaniem najnowszych technik obrazowania, czy dokładne badania prepratów operacyjnych. Mięśniaki macicy o mikroskopowych rozmiarach mogą dotyczyć nawet ponad 50% kobiet.

Najczęściej mięśniaki macicy wzrastają w obrębie trzonu macicy, ale moga umiejscawiwać się także w obrębie szyjki macicy.

Ze względu na kierunek ich wzrostu determinujący lokalizację mięśniaki macicy mogą się umiejscawiać podśluzówkowo, śródściennie lub podsurowicówkowo.

Mięśniak śródścienny rozrasta się w ścianie macicy, która jest zbudowana z włókien mięśniowych. Mięśniak podśluzówkowy wzrasta w kierunku jamy macicy wpuklając się do niej w większym lub mniejszym stopniu. Mięśniak podsurowicówkowy wzrasta na zewnątrz macicy uwypuklając pokrywającą ją błonę surowiczą.

Objawy towarzyszące mięśniakom macicy

Szacuje się, iż wieksza część mięśniaków tj. około 60-90% przebiega zupełnie bezobjawowo.

Objawy można podzielić na trzy grupy. Pierwsza obejmuje nieprawidłowe krwawienia maciczne. Kolejna jest związana z występowaniem objawów uciskowych i bólu w miednicy mniejszej. Trzecia gruba objawów jest związana z zaburzeniami rozrodu.

Nieprawidłowe krwawienia maciczne związane z obecnością mięśniaków

Mięśniaki macicy moga powodować nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy, które mogą występowac pod postacią nieprawidłowych, obfitych, przedłużających się miesiączek lub przedłużających się krwawień poza okesem miesiączki.

Krwawienia te mogą prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza, a w rzadszych przypadkach do ciężkiej niedokrwistości, przebiegającej z objawami wstrząsu hypowolemicznego.

Szczególnie mięśniaki podśluzówkowe , czyli wpuklajće się do jamy macicy mogą powodować zwiększoną utratę krwi miesiączkowej i krwotoki.

Objawy bólowe i uciskowe wywoływane przez mięśniaki

Mięsniaki osiągające w niektórych przypadkach duże rozmiary mogą dawać objawy uciskowe związane z wypełnieniem miednicy, jamy brzusznej i kompresją na narądy sąsiednie. Może to prowadzić do zaburzeń w oddawaniu moczu, zarówno pod postacią częstego odawania moczu, jak też ztarzymania moczu. Może dojśc w niektórych przypadkach do ucisku moczowodu i wystąpienia objawów wodonercza. Mięśniaki macicy wzrastające z tylnej ściany mogą uciskać na odbytnicę i powodować utrudnione oddawanie stolca i zaparcia.

Objawy bólowe, szczegolnie ostre wystepują stosunkowo rzadko i moga być związane ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie mięśniaka, rzadziej skrętem szypuły mięsniaka podsurowicówkowego lub porodem mięśniaka podśluzówkowego.

Objawy związane z wpływem mięśniaków na funkcje rozrodcze

The American College of Obstetricans and Gynecologists (ACOG) stwierdza, iż pomimo licznych badań aktualnie dostępne dane nie są wystarczająco wiarygodne, by potwierzić jednozancznie związek przyczynow-skutkowy pomiędzy mięśniakami, a problemami z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.

Na podstawie obserwacji klinicznych wydaje się, iż wpływ mięśniakó na płodność zależy głowniwe od ich lokalizacji oraz wielkości.

Wpływ lokalizacji mięśniaków na płodnośc wykazano w przypadku stosowania procedur spomaganego rozrodu - w przypadku obecności mięśniaków modelujących jamę macicy (podśluzówkowych) częstośc ciąż po in vitro była 3 krotnie niższa niż u pacjentk z mięśniakami nie wpływającymi na kształt jamy i 4 krotnie niższa w porównaniu z grupą kobiet bez mięśniaków.

Należy podkreślić, iż mięśniaki moga mieć wpływ na przebieg ciąży. Szacuje się, że u 10% kobiet  mięśniakami macicy dochozi do powikłań ciąży takich jak poronienia, porody przedwczesne, wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu płodu, przedwczesne pęknięcie blon podowych, przedwczesne odklejenie łożyska oraz nieprawidłowe położenie i ułożenie płodu.

Wystąpienie tych powikłań zależy od wielkości i lokalizacji mięśniaków, przy czym jest znamiennie większy w przypadku mięśniaków podśluzówkowych.

 

Oferta Ludwin & Ludwin Ginekologia

Nasze konsultacyjne Centrum Medyczne chętnie służy poradnictwem dotyczącym ustalenia optymalnego postępowania zachowawczego i ewentualnego optymalnego leczenia operacyjnego mięśniakow macicy.

Stosujemy wyrafinowane nowoczesne metody diagnostyczne oparte o diagnostykę obrazową, z wykorzystaniem 3D/4D obrazowania ultrasonograficznego oraz sonoangiografii dopllerowskiej oceniającej unaczynienie mięśniaków. W sytuacjach szczególnych wykonujemy szczególowe ultrasonograficzne badania diagnostyczne w oparciu o opcję TUI (Tomografia Obrazowania Ultrasonograficznego) oraz opcję VOCAL (pozwalającej dokładnie wyliczyć objętość mięśniaków).

Kwalifikację do oszczędzającego leczenia operacyjnego z użyciem małoinwazyjnej techniki histeroskopowej opieramy na własnych kryteriach kwalifikacyjnych dr Artur Ludwina. Wykorzystujemy w tym celu zamiast tradycyjnej histeroskopii diagnostycznej metodą SIS (Sonohisterografia) 3D/4D.

SIS jest małoinwazyjną metodą obrazowania ultrasonograficznego opartą obrazowanie macicy i jej jamy w trakcie infuzji soli fizjologiznej do jej wnętrza. Metoda ta pozwala jednoznacznie i prawidłowo zakwalifikować pacjentkę do leczenie mieśnaików metodą histeroskopową.

Dodatkowo oferujemy pełen zakres leczenia operacyjnego mięśniaków macicy nowoczesnymi metodami endoskopowymi tj. histeroskopią i laparoskopią w warunkach komfortowego pobytu i indywidualnej opieki medycznej w Prwatnym Szpitalu CENTERMED  w Krakowie.

Zapewniamy też pełen zakres i możliwości tradycyjnej chirurgii ginekologicznej drogą brzuszną i pochwową.

Konsultacje internetowe

Udzielamy odpłatnych konsultacji internetowych u kobiet z mięśniakami macicy, dotyczących ustalenia postępowania i optymalizacji leczenia u kobiet z mięśniakami z odległych regionów calej Polski i Zagranicy.

Wszystkie konsultacje internetowe po przedstwieniu odpowiednich wyników prowadzi Dr n. med. A. Ludwin - specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista ginekologii onkologicznej.

Koszt konsultacji i ustalenia dalszego postępowania jest odpłatny. Konsultowane są dotychczasowe wyniki badań i zlecane odpowiednie badania obrazowe.

Koszt całościowej konsultacji przedoperacyjnej wynosi 150 PLN. W sprawiach konsultacji internetowej, rodzaju i formy koniecznych badan oraz warunków i formy płatności prosimy kontaktować się poprzez KONTAKT na dole strony.

Przypominamy, iż optymalną formą konsultacji jest osobista wizyta i kontakt z lekarzem.


Udrażnianie jajowodów


Endometrioza


Laparoskopowe usunięcie trzonu macicy


Laparoskopowe usunięcie macicy


Laparoskopowe usunięcie jajnika, jajowodu, przydatków


Laparoskopia w niepłodności


Zespół MRKH


Ginekologia plastyczna i estetyczna

 

Dr n. med. Artur Ludwin oraz Dr n. med. Inga Ludwin specjalizują się w zbiegach z zakresu ginekologii plastycznej i oferują pełen zakres procedur stosowanych w zakresie operacji plastycznych dotyczących estetycznego wyglądu sromu oraz pochwy.

Współczesne kobiety przywiązują coraz większą wagę do wyglądu intymnych narządów płciowych. Niestety w wielu przypadkach są niezadowolone z tego co dała im natura lub z ze zmian, które pojawiają się z upływem lat, w związku z urazami porodowymi lub najzwyczajniej ze zmianami związanymi z procesem starzenia.

Dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny jaką jest medycyna estetyczna, coraz poważniej jest traktowana przez świat nauki i producentów nowoczesnych technologii. Nowe zdobycze techniczne, nowe preparaty i wsparta naukowo wiedza pozwalają upiększać ciało, likwidować defekty spełniając nasz ludzkie, osobiste oczekiwania.

Dotyczy to także zupełnie, innego podejścia do kwesti zabiegów upiększających lub odmładzających kobiece narządy intymne.

Uważamy, że dążenie do piękna jest prawem każdego człowiek, z którego może, jeśli tylko ma na to ochotę korzystać. Trudno jest zdefiniować piękno, także w odniesieniu do wyglądu narządów intymnych, warg sromowych wiekszych, mniejszych, łechtaczki, napletka łechtaczki czy waginy. Naszym zdaniem należy w tej kwesti szanować osobiste, subiektywne odczucia i spełniać kobiece oczekiwania, jeśli mają poprawić w ten sposób poczucie własnej wartości, pozytywnie wpłynąć na seksualność i samozadowolenie kobiety.

Wielokrotnie spotykamy się z pacientkami, które zgłaszając się do nas z problemem dotyczącym wyglądu narządów płciowych, są nieszczęśliwe, pełne kompleksów, a ich niska samoocena związana z brakiem akceptacji wielkości, koloru, kształtu, symetrii warg sromowych mniejszych, warg sromowych większych, napletka łechtaczki czy szerokości pochwy skutkuje poważnymi zaburzeniami w relacjach seksualnych.

Dlatego dla tych wszystkich kobiet oferujemy szeroki zestaw zabiegów związanych z chirurgią plastyczną okolic intymnych.

W oparciu o doświadczenia autorytetów amerykańskich z dziedziny Ginekologii Estetycznej i Chirurgi Plastycznej oraz swoje własne proponujemy szereg zabiegów przeprowadzanych najnowocześniejszymi technikami, z użyciem najnowocześniejszej aparatury.

Spośród stosowanych  przez nas procedur ginekologii plastycznej i chirugii plastycznej sromu największą popularnością wśród naszych pacjentek cieszą się m. in.:

Labioplastyka warg sromowych mniejszych – redukcja wielkości warg sromowych mniejszych, korekcja symetrii warg sromowych mniejszych.

Przeprowadzamy zabiegi wszystkimi dostępnymi technikami chirurgicznymi dostosowując rodzaj metody do oczekiwań końcowych pacjentek.

Plastyka napletka łechtaczki (Clitoris hood reduction) – często nieakceptowanym przez niektóre kobiety dużym wargom sromowym mniejszym, towarzyszy także dużych rozmiarów napletek łechtaczki, którego wielkość i symetrię można skorygować podczas labioplastyki warg sromowych mniejszych

Labioplastyka warg sromowych większych – wygląd warg sromowych większych ze względu na ich wielkość i widoczność w bikini lub w obcisłych strojach np. sportowych może być niekiedy nieakceptowany przez kobiety.

Także wiotczejąca z wiekiem skóra warg sromowych większych może powodować, że aktywnie seksualnie kobiety, zwracające uwagę wygląd tego obszaru zwracają się do nas o pomoc, której im udzielamy, by czuły się młodo i pięknie także w tym miejscu.

Hymenoplastyka – odtwarzanie błony dziewiczej, choć dla niektórych zabieg ten może wydać się zupełnie niepotrzebny, w pewnych kręgach kulturowych pozwala kobiecie zawrzeć małżeństwo i zachować „honor“ podczas nocy poślubnej. Wszystkim tym kobietom, które z różnych powodów chciały by być ponownie dziewicami umożliwiamy to podczas stosunkowo małoinwazyjnego zabiegu odtwórczego.

Bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach takich jak labioplastyka – redukcja wielkości warg sromowych mniejszych, labioplastyka – redukcja wielkości warg sromowych większych, korekcja symetrii warg sromowych czy innych procedurach z zakresu chirurgii plastycznej sromu znajdą państwo na innych podstronach.


Labioplastyka

 

Dr n. med. Artur Ludwin oraz Dr n. med. Inga Ludwin oferują wszystkim kobietom, u których występuje problem nadmiernie rozwiniętych warg sromowych mniejszych lub asymetria warg sromowych mniejszych lub wszystkim tym kobietom, które są niezadowolne z wyglądu swoich warg sromowych możliwość chirurgicznej korekcji ( labioplastyka ) przy użyciu najnowszych technik chirurgicznych ich plastycznej korekcji.

W swojej praktyce stosujemy dwie alternatywne metody labioplastyki tj. technikę "trim edge" oraz technikę "wedge", a także modyfikację tej ostatniej tj. "Z-technique".

Labioplastyka przeprowadzana każdą z tych technik ma swoje specyficzne zalety i swoich zwolenników wśród specjalistów zajmujących się chirurgią plastyczną sromu.

Stosując wszystkie dostępne metody labioplastyki, staramy się wybrać tą najbardziej optymalną dla istniejącego defektu oraz indywidulanych oczekiwań kobiety, co do wyglądu warg sromowych mniejszych po zabiegu.

Dobór odpowiedniej techniki przeprowadzenia labioplastyki jest bardzo istotny, gdyż nie każda technika może być odpowiednia do realizacji osobistych preferencji kobiety.

Od tego jaką techniką zostanie przeprowadzona labioplastyka zależy końcowy efekt kosmetyczny związany nie tylko z wielkością czy symetrią warg sromowych mniejszych, ale także z ich zabarwieniem, kształtem czy gładkością brzegu i powinno być uzależnione od oczekiwań kobiety a nie umiejętności czy preferencji chirurga.

Najogólniej uzyskiwane wyniki labioplastyki warg sromowych mniejszych i ich wkomponowanie w całościowy obraz sromu w nomenklaturze proponowanej przez dr n. med. Artura Ludwina oraz dr n. med. Ingę Ludwin można podzielić na wyniki dwojakiego typu:

1) design typu "ziarenko kawy / coffee bean"

Ten typ wyników jest możliwy do uzyskania najczęściej jeśli labioplastyka jest przeprowadzana techniką "trim edge". Labioplastyka tego typu charakteryzuje się uzyskaniem warg sromowych mniejszych o jednolitym, różowym zabarwieniu, o gładkim brzegu, całkowicie lub prawie całkowicie skrywających się między wargami sromowymi większymi. Niektórzy uważają, że ten rodzaj labioplastyki daje wyniki "nienaturalnie" pięknego sromu, jednak jest to ten typ wyników, który jest preferowany przez większość kobiet poddających się labioplastyce.

2) design typu "naturalnie piękna / natural beauty"

W zależności od oczekiwań, pozostawiamy tu nieco większe wargi sromowe mniejsze, które są wyrażnie widoczne między wargami większymi. W zależności od preferencji co do kształtu i zabawienia brzegu warg stosujemy tu technikę "trim edge", jeśli kobieta chce zlikwidować, zazwyczaj bardziej brunatne zabarwienie brzegu warg sromowych większych czy nieregularność brzegu.

Jednak część kobiet może chcieć zachować naturalnie brunatne zabarwienie brzegu warg sromowych - u tych pacjentek labioplastyka przeprowadzana jest przez nas techniką "wedge".

Labioplastyka warg sromowych mniejszych aby dać oba typu designu sromu tj. "coffee bean" oraz "natural beauty" może musieć być uzupełniona redukcją napletka łechtaczki. Czasem niezbędna dla uzyskania takiego wyglądu sromu niezbędna jest eż labioplastyka warg sromowych większych.

Labioplastyka może być przeprowadzana w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym w zależności od preferencji pacjentki.

Labioplastyka oraz inne zabiegi z zakresu chirurgi plastycznej sromu i pochwy są przez nas przeprowadzama w Prywatnym Szpitalu Centermed w Krakowie i wiążą się z krótkotrwałym pobytem. Pacjentki zazwyczaj w tym samym dniu opuszczają szpital lub zostają do następnego dnia, jeśli przyjeżdżają z innych rejonów Polski lub z poza granic kraju.

Poniżej przedstawiamy przykładowy efekt po zabiegu (design typu "coffe bean") u pacjentki z nadmiernie rozwiniętymi oraz asymetrycznymi wargami sromowymi mniejszymi oraz z przerośniętym i asymetrycznym napletkiem łechtaczki.

 

labioplastyka labioplastyka


Labioblastyka warg sromowych większych

Wygląd warg sromowych większych ze względu na ich wielkość i widoczność w bikini lub w obcisłych strojach np. sportowych może być niekiedy nieakceptowany przez kobiety.

Także wiotczejąca z wiekiem skóra warg sromowych większych może powodować, że aktywnie seksualnie kobiety, zwracające uwagę wygląd tego obszaru zwracają się do nas o pomoc, której im udzielamy, by czuły się młodo i pięknie także w tym miejscu.

Labioplastyka warg sromowych większych polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry wraz z tkanką podskórną pozwalając uzyskać oczekiwany design okolic intymnych.


Nadżerka szyjki macicy

 

UWAGA!

Przestrzegamy wszystkie kobiety, u których w trakcie rutynowej wizyty, bez wykonania kolposkopii została wykryta tzw. nadżerka szyjki macicy i badający ginekolog zaproponował jej leczenie przy użyciu lasera, fotokoagulacji lub krioterapii (zamrażania) lub innych metod chemicznych.

W większości przypadków rozpoznanie nadżerki szyjki macicy jest błędne i dotyczy w rzeczywistości normalnego stanu szyjki macicy, jakim jest obecność tzw. nadżerki rzekomej, która we wspołczesnej prawidłowej nomenklaturze medycznej nosi nazwę ektopii gruczołowej i jest stanem fizjologicznym. Ektopia gruczołowa czyli to co niedokształcieni lub nieuczciwi lekarze nazywają nadżerką szyjki macicy wg wszystkich towarzystw naukowych na świecie zajmujących się problematyką patofizjologii szyjki macicy, jeśli nie towarzyszą temu stanowi nawracające stany zapalne lub nadmierne wydzielanie śluzu utrudniające utrzymanie codziennej higieny nie wymaga jakiegokolwiek leczenia, a stosowane metody mogą tylko niepotrzebnie traumatyzować niepotrzebnie szyjkę i narażać kobiety na całkowicie niepotrzebną ingerencję medyczną.

Każda pacjentka, u której nie występują jakiekolwiek objawy pod postacią nawracających stanów zapalnych, bardzo obfitych upławów i ma prawidłowy wynik cytologii i której ginekolog zaproponował krioterpię, laseroterapię lub koagulację powinna zasięgnąć opinii innego lekarza, najlepiej specjalisty ginekologii onkologicznej, czy taki zabieg jest u niej konieczny.

Szczególnie u kobiet, które nie rodziły takie niepotrzebne zabiegi mogą prowadzić do trudności w rozwieraniu szyjki w trakcie porodu i powstawania w niektórych przypadkach niepotrzebnych zbliznowaceń na szyjce.

 

 

 


Hymenoplastyka - odtwarzanie błony dziewiczej

Hymenoplastyka ( Hymenoplasty ) to inaczej odtwarzanie błony dziewiczej.  Choć dla niektórych zabieg ten może wydać się zupełnie niepotrzebny, w pewnych kręgach kulturowych pozwala kobiecie zawrzeć małżeństwo i zachować „honor“ podczas nocy poślubnej. Wszystkim tym kobietom, które z różnych powodów chciałyby być ponownie dziewicami umożliwiamy to podczas stosunkowo małoinwazyjnego zabiegu odtwórczego.

Zabieg taki może być przeprowadzony kilkoma małoinwazyjnymi technikami, które dostosowujemy do istniejących pozostałości po przerwanej błonie dziewiczej.

Zazwyczaj wystarczającym znieczuleniem do odtworzenia błony dziewiczej jest znieczulenie miejscowe.

Hymenoplastyka czyli odtworzenie błony dziewiczej powoduje, iż pierwszemu stosunkowi po zabiegu towarzyszy niewielki ból oraz krwawienie, co powinno rozwiac wszelkie wątpliwości, co do ewentualnego dziewictwa wybranki.

Specjalizujemy się też w najprecyzyjniejszych zabiegach hymenoplastyki u kobiet, które mają być poddane ewentualnym weryfikującym specjalistycznym badaniom ginekologicznym prowadzonym na zlecenie przyszłego małżonka lub jego rodziny. W tych przypadkach konieczne jest szczególna precyzja i perfekcyjne przeprowadzenie zabiegu ponieważ jego wynik weryfikuje specjalista.

Wszystkie zabiegi tego typu przeprowadza dr n. med. Artur Ludwin oraz dr n. med. Inga Ludwin.

Zapewniamy pełną anonimowość oraz dyskrecję.

 


Redukcja napletka łechtaczki - Clitoris hood reduction

 

Przerośnięty napletek łechtaczki, czasem asymetrycznie przerośnięty napletek łechtaczki często wiąże się z dużymi lub przerośniętymi wargami sromowymi. Przeprowadzenie w tym wypadku samej labioplastyki warg sromowych mniejszych techniką "wedge" lub ograniczenie techniki "trim edge" tylko do warg sromowych może nie dawać pożądanego efektu kosmetycznego, gdyż pozostający zbyt duży napletek łechtaczki nie komponuje się odpowiednio z całościowym nowym designem sromu.

Dlatego część zabiegów labioplastyki - szczególnie gdy kobieta oczekuje designu sromu typu "coffee bean" wymaga uzupełnienia o redukcję napletka łechtaczki (Clitoris hood reduction).

Jest to dodatkowa procedura wymagająca szczególnej precyzji, gdyż przeprowadzana jest w bardzo wrażliwej i ukrwionej okolicy jaką jest okolica łechtaczki.

Na zabiegi tego typu zapraszamy też kobiety, które były poddawane labioplastyce typu "wedge" (technika stosowana najczęściej przez chirurgów plastycznych) nie uzupełnionej przy rozbudowanym napletku o jego redukcję i nie są zadowolone z efektu końcowego zabiegu.

W zabiegach tego typu specjalizuje sie dr n. med. Artur Ludwin oraz dr n. med Inga Ludwin.


Defloracja medyczna - usunięcie błony dziewiczej

 

Potoczne pojęcie - chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej czyli defloracja medyczna lub inaczej hymenotomia polega na przerwaniu ciągłości błony dziewiczej, czyli jej nacięciu, a nie dosłownym całkowitym wycięciu błony dziewiczej.

Błona dziewicza zostaje przerwana u kobiet podczas pierwszego stosunku, czasem podczas zabiegów higienicznych związanych z ze stosowaniem tamponów, a niekiedy podczas niektórych ćwiczeń fizycznych lub masturbacji.

Niestety u niektórych kobiet błona dziewicza jest na tyl silnie rozwinięta lub ma taki typ anatomicznej budowy, że uniemożliwia lub utrudnia pierwszy stosunek.

Niekiedy próby podjęcia współzycia są na tyle bolesne, iż kobiety ze strachu przed bólem przez lata nie utrzymują stosunków pozostając faktycznie dziewicami.

Niektóre kobiety nie podejmują też prób wspołżycia ze względu na strach przed bólem.

Dla wszystkich kobiet, które mają ten problem proponujemy jego małoinwazyjne rozwiązanie podczas bezbolesnego zabiegu usunięcia błony dziewiczej ( hymenotomia) przeprowadzanego w znieczuleniu miejscowym.

Po takim zabiegu chirurgicznego usunięcia błony dziewiczej można podjąć współżycie bez towarzyszącego bólu. W szczególnych przypadkach zalecamy specjalistyczne ćwiczenia związane z przygotowaniem pochwy do naturalnych stosunków.

Wszystkie pacjentki chcące poddać się chirurgicznemu usunięciu błony dziewiczej zapraszamy na wizytę konsultacyjną do dr n. med. Artura Ludwina lub dr n. med. Ingi Ludwin.