Diagnostyka i leczenie niepłodności

Ludwin&Ludwin / Diagnostyka i leczenie niepłodności / Badanie nasienia w Krakowie wg standardu WHO

Badanie nasienia w Krakowie wg standardu WHO

W naszym Centrum Konsultacyjnym Ludwin & Ludwin Ginekologia w Krakowie zajmujemy się także szczegółową diagnostyką niepłodności męskiej, w tym badaniem nasienia (seminogram).

Badanie nasienia (seminogram) jest podstawowym badaniem jakie można przeprowadzić u mężczyzn i jest ono także podstawowym badaniem jekie lekarz powinien zlecić na samym początku diagnostyki pary zgłaszającej się z problemem niepłodności.

Para, u której rozpoznajemy niepłodność, to taka której nie udaje się począć dziecka pomimo regularnego współzycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych przez okres 12 miesięcy.

Niezwykle ważnym jest fakt, aby diagnostykę niepłodności pary rozpoczynać właśnie m.in. od badania nasienia, tym bardziej, że diagnostyka płodności kobiety jest znacznie bardziej skomplikowana, złożona i niekiedy wymaga inwazyjnych procedur medycznych.

Niepłodność pary jest więc podstawowym wskazaniem do badania nasienia.

Innymi wskazaniami mogą być:

- stany przed i po zabiegach chirurgicznych w obrębie układu rozrodczego
- planowana terapia przeciwnowotworowa (wskazanie do zamrożenia nasienia)
- stany po leczeniu wnętrostwa, skrętu jądra itp. 
- stany po leczeniu steroidami płciowymi  i glikokortykoidami
- chęć udziału w programie dawstwa nasienia

Oczywiście badanie nasienia można też przeprowadzić na własne życzenie, bez żadnych wskazań medycznych.

W naszym Centrum badanie nasienia przeprowadza się ściśle wg standardów i aktualnych wytycznych WHO z 2010 roku.

Badania są przeprowadzane w każdą sobotę, w niekrempującej dla Panów atmosferze po wcześniejszej rejestracji telefonicznej i ustaleniu godziny przyjęcia.

Jak przygotować się do badania nasienia?

Nasienie powinno być oddane po co najmniej 2 dobach (48 godzinach) i maksymalnie 7 dniach abstynencji płciowej. Jeśli pacjent powtarza badanie, powinien zachować taki sam okres abstynencji płciowej, co umożliwi lepsze porównanie wyników z obu badań. Okres wstrzemięźliwości płciowej dotyczy czasu, jaki upłynął od ostatniego wytrysku (zarówno podczas stosunku płciowego, jak i podczas masturbacji;

Jak przebiega procedura pobrania nasienia do badania?

Nasienie do badania oddawane jest przez masturbację. W naszym Centrum odbywa się to zamkniętym, niekrempującym gabinecie i mężczyźnie jeśli może być mu to pomocne może towarzyszyć żona.

W przypadku trudności oddania nasienia drogą masturbacji dopuszcza się w systuacjach wyjątkowych jego transport z domu, jeśli czas transportu nie przekroczy 30 min i zostanie zachowana temperatura 20-37 stopni.

Dodatkowe informacje

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod naszym nr tel. 500 802 500 lub jeśli będzie to niezbędne pracownicy naszej recepcji skontaktują Państwa z Panią mgr Anną Rozwadowską - analitykiem medycznym i diagnosta laboratoryjnym, która zajmuje się diagnostyką seminologiczną w naszym Centrum.