Diagnostyka i leczenie niepłodności

Ludwin&Ludwin / Diagnostyka i leczenie niepłodności / 4D HyFoSy New! badanie drożności jajowodów w Krakowie

4D HyFoSy New! badanie drożności jajowodów w Krakowie

 

Jesteśmy pierwszym miejscem w Polsce, które umożliwiło pacjentom przeprowadzenie najnowszej, małoinwazyjnej i jednocześnie stosunkowo dokładnej metody HyFoSy (Hysterosalpingo Foam Sonography), w dodatku z zastosowaniem technologii usg 3D i 4D, z użyciem najdoskonalszych i najnowocześniejszych aparatów usg na świecie na rok 2012 - Voluson E8 Expert BT12.

W odróżnieniu od innych metod ultrasonograficznych badania drożności jajowodów (np. z zastosowaniem samej soli fizjologicznej), metoda 3D 4D HyFoSy (Hysterosalpingo Foam Sonography) jest stosunkowo dokładna, przez co eliminuje przynajmniej w początkowym okresie diagnostyki niepłodności konieczność zastosowania znacznie bardziej inwazyjnej laparoskopii z testem barwnym.

Metoda ta polega na kontrastowaniu jajowodów w czasie usg 2D 3D 4D specjalnie przygotowaną mieszaniną glicerolowego żelu hydroksyetylocelulozowego z gazowanym roztworem soli fizjologicznej. Mieszanina ta ma postać płynnej pianki w pozwalającej w sposób stosunkowo precyzyjny kontrastować jajowody w usg.  Dzięki tej nowej technice i zastosowaniu kontrastującej pianki, dłużje utrzymującej się w jajowodach w czasie badania, uzyskuje się większą dokładność oraz wygodę w stosowaniu, niż przy innych środkach kontrastowych używanych w metodach ultrasonograficznego badania drożności jajowodów.

Procedura HyFoSy jest procedurą całkowicie ambulatoryjną. Badanie przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym w Pracownii Ultrasonograficznej w Ludwin & Ludwin Ginekologia w Krakowie na najnowczesniejszym obecnie (na rok 2012) na świecie aparacie usg 3D 4D Hdlive firmy GE Voluson E8 Expert BT12. Procedura HyFoSy powinna być przeprowadzona w pierwszej połowie cyklu. Z uwagi, iż zestaw do przeprowadzenia HyFoSy jest sterylny i jednorazowy nie jest wymagane szczepienie przeciw WZW B.

Przed przeprowadzenie badania od pacjentów wymagamy jedynie aktulanego wyniku biocenozy pochwy (z cyklu poprzedzającego).

 

Zdjęcie poniższe przedstwia 4D HyFoSy w standardowym renderingu ginekologicznym pokazywane przez firmę GE jako sztandarowy przykład możliwości HyFoSy i uzyskane przez znanego specjalistę z Rzymu - dr Exacoustosa

 

Courtesy of Dr. C. Exacoustos

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z 4D HyFoSy jprawidłowej amy macicy oraz prawidłowych, drożnych jajowodów uzyskane przez naszego eksperta - Dr n. med. Artura Ludwina w technologii renderingu HDlive - jesteśmy jedni z pierwszych na świecie, którzy rutynowo stosują ten sposób diagnostyki 4D HyFoSy z renderingiem HDlive

HyFoSy Dr Artur Ludwin

4D HyFoSy najnowocześniejsze badanie drożności jajowodów na świecie już w Krakowie


Zdjęcie poniżej przedstawia 3DHDlive HyFoSy u kobiety z jedną z najrzadszych wad wrodoznych macicy - tj. macicą jednorożną.

Widoczna jest nieprawidłowa jednorożna jama macicy z pojedynczym drożnym jajowodem. W macicy jednorożnej połowa macicy nie rozwinęła się wcale lub tylko częściowo a drugi jajowód zazwyczaj też nie występuje (nie rozwinął się w życiu płodowym).

Dr A. Ludwin z naszego Centrum specjalizuje się w diagnostyce takich unikatowych wad wrodzonych macicy i w przypadkach, których to możliwe stosuje leczenie technikami małoinwazyjnymi. W przypadku macicy jednorożnej leczenie ograniczone jest tylko do niektórych przypadków (gdy występuje róg szczątkowy z czynnym endometrium).

ExEm Foam uterus bicornuate

 

Benefity płynące z zastosowania HyFoSy to:

- możliwość ambulatoryjnego badania drożności jajowodów w warunkach pracowni ultrasonograficznej

- jasna wizualizacja kontrastu w jajowodach (w odróżnieniu od samej soli fizjologicznej)

- możliwość użycia w różyteczna w początkowym etapie diagnostyki niepłodności, ale także w celu potwierdzenia braku drożności po operacyjnych procedurach udrażniających jajowody

- możliwość zastosowania do potwierdzenia braku drożności u kobiet poddanym zabiegom ubezpładniającym (przypominamy, iż w Polsce zabiegi takie są zakazane).

 

W Centrum Konsulatcyjnym Ludwin & Ludwin Ginekologia w Krakowie badania drożności jajowodów techniką HyFoSy przeprowadza ekspert od diagnostyki ultrasonograficznej, radiograficznej oraz endoskopowej drożności jajowodów oraz chirurgii rozrodu dr n. med. Artur Ludwin.

Jest nam bardzo miło, że jako pierwsi w Polsce możemy zaoferować badanie drożności jajowodów w Krakowie tą najnowszą metodą. Mimo, że sceptycznie podchodzimy do jakości diagnostyki drożności jajowodów przy użyciu ultrasonografii z solą fizjologiczną i nie rekomendujemy tej metody, to metodę HyFoSy (Exem Foam), cechuje znacznie większa dokładność i możemy ją zaproponować jako wstępną metodę diagnostyki drożności jajowodów i alternatywę w stosunku do klasycznego HSG.