Diagnostyka i leczenie niepłodności

Ludwin&Ludwin / Diagnostyka i leczenie niepłodności / Ultrasonograficzne monitorowanie owulacji

Ultrasonograficzne monitorowanie owulacji

Najnowsza technologia ultrasonograficzna wysokiej rozdzielczości w monitorowaniu owulacji w Ludwin & Ludwin Ginekologia

Oferujemy szczegółową diagnostykę ultrasonograficzną owulacji i przebiegu cyklu w oparciu o najnowocześniejszy dostępny na świecie sprzęt ultrasonograficzny w oparciu zarowno o obrazowanie 2D jak też 3D/4D.

W opcji standardowej monitorowanie jest przeprowadzane w obrazowaniu 2D.W opcji ponadstandardowej monitorowanie 2D jest wzbogacane przez najnowsze możliwości skanowania objętościowego 3D/4D.

Dysponujemy też najnowocześniejszym aparatem ultarsonograficznym VOLUSON E8 Expert, który jest wyposażony  w unikatową fukcję automatycznego pomiaru pęcherzyków jajnikowych SonoAVCfollicle (Sono-based Automated Volume Count follicle). Aparat pozwala automatycznie wyliczyć objętość oraz wymiary średnie wszystkich pęcherzyków jajnikowych, co dodatkowo zwiększa precyzję badania. Może mieć to znaczenie szczególnie w cyklach stymulowanych, w których może rozwijać się naraz wiele pęcherzyków. Dokładne pomiary wielkości i ilości pęcherzyków, łącznie  badaniami hormonalnymi pozwalają na prowadzenie bezpiecznej i skutecznej stymulacji.

 

Dlaczego ultrasonograficzne moniorowanie owulacji jest istotne w diagnostyce niepłodności ?

W 15% przypadków niepłodności jej przyczyną są zaburzenia owulacji. Stąd jednym z pierwszych kroków diagnostycznych w niepłodności jest próba odpowiedzi na pytanie, czy u starającej się o dziecko kobiety występuje owulacja, czyli pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej.

Występowenie u kobiety owulacji jest warunkiem niezbędnym do przebiegającego w naturze zapłodnienia i rozwoju ciaży.

Metodą o największej dokładności, służącą do monitorowania owulacji jes ultrasonograficzne monitorowanie cyklu.

W tym celu wykonuje po miesiączce seryjne badania ultrasonograficzne mające na celu stwierdzenie czy u kobiety rośnie w jednym lub w obu jajikach pęcherzyk Graafa i czy ulega on pęknięciu.

Ultrasonograficzne monitorowanie cyklu pozwala swierdzić czy rozwój i wzrastanie pęcherzyka jest prawidłowe. Monotorowanie owulacji w ten spoód pozwala wykryć najbardziej subtelne nieprawidłowości w wzrastaniu i przemianach pęcherzyków jajnikowych.

Za pomocą usg można pośrednio stwierdzić owulacji obserwując takie istotne objawy jak: nagłe zmniejszenia rozmiarów pęcherzyka Graafa, zapadnięcie jego ścian oraz pojawienia się płynu pęcherzykowego w okolicy owulującego jajnika oraz w zatoce Douglasa (czyli najniżej położonym miejscu w jamie otrzewnowej/brzusznej).

Ponadto w trakcie monitorowania cyklu możemy obserwować prawidłowość przemian błony śluzowej pokrywącej wnętrze macicy (jamę macicy), czyli endomerium. Od prawidłowości przemian endometrium, osiągnięcia odpowiadniej grubości endometrium zależy możliwość zagnieżdżenia się w jaie macicy rozwijającego się po zapłodnieniu zarodka.

Dodatkowym elementem monitorowania cyklu jest obserwacja przemian zachodzących w kanale szyjki pod postacią gromadzenia się w nim śluzu szyjkowego w okresie okoloowulacyjnym.

Na podstawie tych wszystkich informacji można dość dokładnie określić moment owulacji, zaplanować odpowiednią intensywaność wspołzycia w najlepszym okresie dla koncepcji, czy też zaplanować odpowiednie stosowanie procedur wspomaganego rozrodu jak termin podania odpowiednich leków przed inseminacją, termin inseminacji, czy termin punkcji i pobrania oocytów w procedurze zapłodnienia poaustrojowego.

Ile badań ultrasonograficznych jest niezbędnych by określić występowanie i termin owulacji?

Nie można jednoznacznie określić ilości badań, która byłaby odpowiednia dla każdej kobiety. Ilość badań może być też zależna od dokładności informacji jakich po monitorowaniu owulacji oczekuje lekarz. Zazwyczaj mogą wystarczyć odpowiednio zaplanowane 3-4 badania, w niektórych sytuacjach nawet dwa badania moga być wystarczające, a w cyklach nieregulranych, długich może liczba badań wzrosnąć do 8-10.

Także w przypadku ultrasonograficznego monitorowania cyklów stymulowanych częstotliwość badań bywa częstsza.

W celu jedynie stwierdzenia owulacji oraz określenia najogólniejszych przemian w cyklu zazwyczaj pierwsze badanie planujemy między 8-10 dniem cyklu, a kolejne w zależności od stwierdzonej obecności i/lub wielkości pęcherzyka dominującego. Badanie jest kontynuowane do momentu stwierdzenia owulacji. Średni przyrost pęcherzyka wynosi okło 2mm/dobę (1-3mm).

U jakich pacjentek możemy zalecić ultrasonograficzne monitorowanie cyklu?

-u wszystkich kobiet z niepłodnością (czyli kobiet, które współżyją co najmniej rok bez zabiezpieczenia i nie zachodzą w ciążę)

-u kobiet w trakcie stymulacji owulacji