Diagnostyka i leczenie niepłodności

Ludwin&Ludwin / Diagnostyka i leczenie niepłodności / Badanie drożności jajowodów w Krakowie-jaką metodę wybrać?

Badanie drożności jajowodów w Krakowie-jaką metodę wybrać?

 

Przed tym dylematem i pytaniem jakiemu rodzajowi badania drożności jajowodów się poddać staje każda para borykająca się z problemem niepłodności.

Spośród wielu dostępnych metod badania niepłodności kobiecie nalezy zaproponować taką, która jest odpowiednia w stosunku do czasu trwania niepłodności, ewentualnych towarzyszących dolegliwości lub istniejących dodatkowych patologii, wieku pary, ale także w stosunku do akceptowanego poziomu inwazyjności.

Niestety zajmując się zarówno specjalistyczną diagnostyką czynnika mechanicznego, w tym jajowodowego niepłodności jak też metodami przywracania drożności jajowodów z zastosoaniem technik mikrochirurgicznych z żalem obserwujemy, iż bardzo często pacjenci są pod tym względem niewłaściwie kwalifikowani, albo są im proponowane procedury nieodpowiednie, których dokładność jest niesatysfakcjonująca (ultrasonograficzne badanie drożności jajowodów solą fizjologiczną) lub zbyt inwazyjne w stosunku do np. krótkiego czasu trwania niepłodności. Niestety problem ten dotyczy także Centrów czy Klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności, a właściwie w stosowaniu procedur in vitro.

Idealna metoda to taka, która jest jednocześnie małoinwazyjna, dokładna i której wynik nie jest zależny od subiektywnej oceny badającego.

Zupełnie nie wiedzieć, czemu duża część polskich klinik zajmujących sie in vitro jako główną metodę diagnostyki czynnika jajowodowego upodobała sobie i uporczywie proponuje badanie ultrasonograficzne z użyciem soli fizjologicznej. Jest to wg ekspertów metoda najmniej obiektywna, zależna w dużym stopniu od interpretacji wyniku przez badającego. Metoda w stosunku do której najodpowiedniejszym i najcześciej stosowanym skrótem w nomenklaturze medycznej jest skrót SIS, SHG jest stosowana przede wszystkim do diagnostyki jamy macicy. Owszem metoda ta w diagnostyce jamy macicy jest bardzo dokładna. Jednak nie jest dokładna w diagnostyce drożności jajowodów, szczególnie w stosunku do odpowiedzi na pytanie czy dwa jajowody są drożne, czy tylko jeden.

"Złota zasada - jeśli na podstawie badania drożności jajowodów z użyciem soli fizjologicznej, stwierdzono ich niedrożność - i wahasz się czy poddać się in vitro - koniecznie sprawdź drożność w HSG pod rentgenem lub w laparoskopii - być może nie musisz mieć in vitro !!!"

Zreszta co potwierdzają nasze badania, wiele pacjentek trafiających do nas po badaniu drożności w usg solą fizjologiczną, z "cudownie dokładnym" rozpoznaniem zwężenia jednego jajowodu, niedrożności drugiego  i szybką kwalifikacją do natychmiatowego in vitro -  w rzeczywistości ma drożne jajowody - co stwierdzamy w tradycyjnym rrentgenowskim HSG !!! Jest to sytacja tak często się powtarzająca, że nie traktujemy wyników ultrasonograficznego badania drożności jajowodów solą fizjologiczną jako wiarygodne, szczególnie, gdy opisywana jest patologia dotycząca jednego jajowodu, a drugi opisywany jest jako prawidłowy lub "zwężony".

Czy nie lepiej byłoby przeprowadzać na wstępie badania drożności jajowodów tradycyjną metodą rentgenowskiego HSG, zamiast robić niedokładne i subiektywne badanie drożności solą fizjologiczną ??? Ale czy wtedy byłoby, aż tyle potencjalnych kandydatów do IVF, gdyby nie rozpoznania sugerujące zwężenia lub cześciową niedrożność ???

Dlatego wszystkim kobietom, które na podstawie badania drożności jajowodów przeprowadzanego przy użyciu soli fizjologicznej zakwalifikowano do in vitro polecamy bezwzględnie zweryfikować drożnośc jajowodów przy użyciu metody bardziej wiarygodnej, której wynik jest możliwy do weryfikacji przez innego lekarza. Niestety wyniki badania z solą fizjologiczna i rozpoznanie na ich podstawie niedrożności jajowodów, zdjęcia z tych badań itp. są nieweryfikowalne. Dlatego jeszcze raz powtarzamy, że w takim przypadku lepiej poddać jest się badaniu weryfikującemu - czyli histerosalpingografii rentgenowskiej (HSG - prosze pamietać pod rentgenem nie pod usg), zanim para niepotrzebnie podda się programowi IVF.

W rzeczywistości, aby badanie drożności z użyciem usg było bardziej wiarygodne przeprowadza się je albo z użyciem specjalistycznego sprzętu tzw. metodą air-sono, albo używa się widocznych w usg środków kontrasowych, które pozwalają uwidocznić dość wyraźnie przepływ kontrastu przez jajowody. Niestety nie ma co liczyć, że badanie, które niektóre centra nazywają HSG pod kontrolą usg może kosztować 300 PLN. Nie jest to możliwe ponieważ koszt samego zakupu środka kontrastowego do wykoannia jednogo badania kosztuje porównywalnie, a przecież nikt do badań dopłacać nie będzie...

W Centrum Ludwin & Ludwin Ginekologia do z ultrasonograficznych metod badania drożności jajowodów wykorzystujemy metodę Air-Sono lub HyCoSy (kontrast echovist).

Wprowadziliśmy także najnowszy sposób przeprowadzania 4D HyCoSy z użyciem spacjalnego kontrastu w formie żelu ( Exem Foam ).

Stosowanie takiego sposobu ultrasonograficznego badania drożności jajowodów jest znacznie bardziej dokładne niż stosowanie samej soli fizjologicznej.

W naszej praktyce u par, z krótko trwającą niepłodnością i bez obciążającego wywiadu (wcześniejsze stany zapalne jajowodów, operacja wyrostka robaczkowego) jako pierwsze badanie proponujemy metody małoinwazyjne, a jednocześnie stosunkowo dokładne. Należy do nich histerosalpingografia rentgenowska (czyli HSG po rentgenem!!!) lub HyCoSy z zastosowaniem żelu (Exem Foam).

Jednak nawet stosując te, dokładniejsze metody ultrasonograficznego badania drożności jajowodów, uważamy, w przypadku, gdy na ich podstawie stwierdzamy niedrożność, że należy wtedy przeprowadzić laparoskopię z testem barwnym i spróbować udrożnić jajowód /jajowody stosując metody mikrochirurgiczne odpowiednie do poziomu tej niedrożności. Oczywiście nie zawsze możliwe jest udrożnienie jajowodu, szczególnie gdy niedrożność dotyczy odcinka cieśniowego.

Jednak uważamy, że warto podjąć próby, a in vitro poddawać się dopiero po wykorzystaniu innych sposobów leczenia.

Oczywiście problem metody stosowanej do badania drożności jajowodów jest tu bardziej złożony, dotyczy także wieku kobiety, dodatkowcyh współistniejących przyczyn niepłodności itp.

W Centrum Ludwin & Ludwin Ginekologia dzięki doświadczeniom dr n. med. Artura Ludwina możemy pacjentkom zaproponować wszystkie, w tym najnowocześniejsze dostępne metody badania drożności jajowodów:

- bezbolesne HSG (histerosalpingografia rentgenowska)

- badanie drożności jajowodów ultrasonograficzną metodą Air-Sono

- badanie drożności jajowodów ultrasonograficzną metodą HyCoSy ( z tradycyjnym kontrastem echovist )

- badanie drożności jajowodów ultrasonograficzną metodą żelową HyCoSy ( Exem Foam)

- endoskopowe badanie drożności jajowodów i czynnika mechanicznego niepłodności - tzw. Fertiloskopia (przezpochwowa laparoskopia / kuldoskopia + test barwny + salpingoskopia + mikrosalpingoskopia + histeroskopia)

- laparoskopia z testem barwnym + histeroskopia

Metody te różnią się dokładnością i stopniem inwazyjności oraz kosztami ich wykonania.

Należy pamietać, że generalną zasadą przy wyborze metody jest to, że przy braku dodatkowych wskazań, w krótko trwającej niepłodności, młodym wieku kobiety nie należy od razu kwalifikować kobiet do laparoskopii z testem barwnym, natomiast jeśli niepłodnośc trwa długo lub towarzyszy jej podejrzenie endometriozy to wydaje się zasadne by stosować raczej bardziej inwazyjne techniki endoskopowe, które maja 100% dokładność i potrafimy przy ich zastosowaniu jednocześnie eliminować wiele problemów związanych z czynnikiem mechanicznym, w tym niedrożność jajowodów.

Wszystkim kobietom z problemem niepłodności chętnie służymy odpowiedną pomocą. w wyborze metody badania drożności jajowodów, jak też weryfikujemy nieprawidłowe wyniki w ramach tzw. second opinion przy użyciu odpowiednio dobranych jednoznacznych i dających się obiektywnie udokumentować metod.