Chirurgia Ginekologiczna

Ludwin&Ludwin / Chirurgia Ginekologiczna / Zagubiona IUD

Zagubiona IUD

 

Gdy lekarz nie może usunąć wkładki wewnątrzmacicznej (spirali)...

... to najlepsza jest do tego HISTEROSKOPIA (bez znieczulenia techniką waginoskopową)

Zdarzają się sytuacje, u kobiet, u których kiedyś założono wkładkę wewnątrzmaciczną (spiralę, IUD), mającą zapobiegać ciąży, gdy przychodzi termin jej usunięcia okazuje się, że lekarz ma trudności z "odnalezieniem" wkładki i nie może jej usunąć używając prostych narzędzi.

Dzieje się tak zazwyczaj, gdy wąsy wkładki, które powinny być widoczne w ujściu, nie są w nim widoczne i nie można ich także odnależć używając narzedzi w kanale szyjki. Takie "zagubienie" wkładki może być spowodowane jej przemieszczeniem wgłąb jamy macicy, lub nieprawidłowym położeniem w macicy, włącznie z perforacją, najczęściej niecałkowitą ściany macicy.

Oczywiście, przed przystąpieniem do prób usunięcia "zagubionej" wkładki, należy potwierdzić jej obecność w jamie macicy przy użyciu usg.

W dawnej ginekologii ambulatoryjne nieskuteczne próby usunięcia takiej wkładki, kończyły się zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, podczas których "na ślepo" używająć przeróżnych narzędzi starano się odnależć i usnać taką wkładkę z macicy. Ciągle w miejscach, które nie dysponują odpowiednim sprzętem lub wyszkolonym personelem, przeprowadza się zabiegi "na ślepo", które są niestety obarczone niekiedy zwiększonym ryzykiem przebicia ściany macicy.

Współcześnie sytuację "zagubionej" spirali można rozwiązać wykorzystując do jej "odnalezienia" i usunięcie nowoczesną metodę jaką jest histeroskopia.

We wprawnych rękach zabieg histeroskopowego usunięcia wkładki wewnątrzmacicznej przeprowadzany jest zupełnie bezboleśnie bez użycia znieczulenia i trwa zazwyczaj nie więcej niż kilka minut. U niektórych, bardziej wrażliwych pacjentek bolesność usuwania wkładki może być porównywalna z jej zakładaniem.

Pacjentkom, u których wystąpił problem z usunięciem wkładki wewnątrzmacicznej lub lekarzom je prowadzącym oferujemy możliwość przeprowadzenia skutecznej histeroskopii bez znieczulenia.

W przypadku tego typu zabiegów naprawdę nie warto się znieczulać, ani miejscowo, ani ogólnie. Sprzęt, który do tego używamy jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i jego miniaturowe rozmiary (śrenica) jest porównywalną ze srednicę wkładka wewnątrzmaciczna.

Oczywiście dla pacjentek chcących mieć zabieg w znieczuleniu ogólnym zapewniamy, też taką możliwość.

Wszystkie pacjentki z problemem usunięcia spirali lub problemem obecności ciała obcego w jamie macicy zapraszamy na konsultację przedzabiegową do dr n. med. Artura Ludwina, który specjalizuje się w zabiegach histeroskopowych.