Chirurgia Ginekologiczna

Ludwin&Ludwin / Chirurgia Ginekologiczna / Polip endometrialny

Polip endometrialny

Polipy endometrialne są to ograniczone, lokalne rozrosty endometrium czyli błony śluzowej pokrywającej wnętrze jamy macicy.

Mogą występować zarówno u kobiet w wieku rozrodczym jak też po menopauzie.

Polipy endometrialne posiadają zazwyczaj gładką powierzchnię i przybierają kształt owalny lub kulisty, a niekiedy inne mniej regularne kształtu. W zależności od rozmiarów sięgających zazwyczaj od kilku milimetrów do nawet 4-5cm zajmują mniejszą lub większą część jamy macicy.

Są to zwykle zmiany łagodne, mogące przebiegać bezobjawowo. Częściej jednak polipy endometrialne mogą powodować obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet w wieku rozrodczym lub krwotoki i nieprawidłowe krwawienia z macicy w wieku około- i pomenopauzalnym.

U kobiet starających się o dziecko mogą być przyczyną niepłodności lub w przypadku niektórych, dużych polipów mogą być przyczyną poronień.

Badaniem, które pozwala podejrzewać obecność polipa endometrialnego jest USG przezpochwowe. Dokładność diagnozy polipa przy użyciu USG wzrasta gdy jest ono przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu.

W przypadkach wątpliwych można użyć w tym celu sonohisterografii (SHG, SIS), czyli ultrasonografii macicy przeprowadzanej po podaniu do jej wnętrza kontrastującej jamę macicy soli fizjologicznej.

Podstawową metodą umożliwiającą potwierdzenie rozpoznania polipa endometrialnego jest histeroskopia diagnostyczna, która jest metodą endoskopową pozwalającą na bezpośrednią obserwację wnętrza jamy macicy.

Histeroskopia operacyjna jest małoinwazyjną, nowoczesną metodą wykorzystująca narzędzia elektrochirurgiczne, laserowe oraz mechaniczne, która pozwala na usunięcie polipa endometrialnego.

Wspołcześnie łączy się procedury histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej - gdzie podczas jednego zabiegu histeroskopowego pozwalającego potwierdzić obecność polipa, jednocześnie usuwa się go.

 

polip endometrialny

Fot 1 Poli endometrialny w histeroskopii

 

Zabiegi histeroskopowego usuwania polipa mogą być przeprowadzane ambulatoryjnie zarówno bez użycia znieczulenia, jak też w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i ich czas wykonania w rękach doświadczonego chirurga histeroskopowego nie przekracza kilku - kilkunastu minut.

Po usunięciu polipa endometrialnego, uzyskany materiał tkankowy powinien być przesłany do badania histologicznego, które pozwala potwierdzić, że jest on zmianą łagodną i nie znajdują się w jego obrębie zmiany przednowotworowe lub nowotworowe.

Wspołcześnie pacjentki z polipami endometrialnymi powinny unikać poddawania się wykonywanym "na ślepo" zabiegom wyłyżeczkowania jamy macicy.

Aktualnie wyłyżeczkowanie jamy macicy jako metoda przestarzała i bardzo często nieskuteczna w usuwaniu polipów nie jest rekomendowana w tych przypadkach. Metodę wyłyżeczkowania stosują tylko ośrodki w których brak jest odpowiedniego nowoczesnego sprzętu lub brak jest odpowiednio doświadczonego personelu medycznego w przeprowadzaniu histeroskopii operacyjnej.

Istotnym problemem mogą być duże polipy endometrialne u kobiet po menopauzie, które mogą dawać w USG obraz poszerzenia endometrium i imitować patologiczny rozrost enometrium lub raka endometrium. Pacjentki takie są poddawane czasem wielokrotnym zabiegom wyłyżeczkowania, które nie ujawniają żadnej patologii w tym obecności polipa.

 

Poniżej zdjęcia z usg, sonohisterografii i histeroskopii u pacjentki, która została poddana wcześniej aż trzem wyłyżeczkowaniom, które nie wykryły jakiejkolwiek patologii i nie usunęły dużego polipa, który był przyczyną krwotoków zanim pacjentka trafiła pod naszą opiekę.

 

 

W takich sytuacjach sonohisterografia lub histeroskopia pozwala wyjaśnić problem.

Nasze badania naukowe dotyczące pacjentek z podobnym problemem przedstawiliśmy w publikacji dr A. Ludwina i wsp. pt "Wartość sonohisterografii i histeroskopii diagnostycznej w weryfikacji podejrzanych ultrasonogramów endometrium u kobiet po menopauzie po zabiegach wyłyżeczkowania z niepodejrzanych wynikiem histologicznym." wydrukowanej w Ginekologii Polskiej w 2003 roku. Praca ta została zacytowana w metaanalizie H. Van Dongen i wsp. "Diagnostic hysteroscopy in abnormal uterine bleeding - a systematic review and meta-analysis"  opublikowanej na łamach słynnego brytyjskiego periodyku naukowego BJOG (2007; 114: 664-675).

Pacjentki chcące poddać się zabiegowi usunięcia polipa endometrialnego przez dr A. Ludwina metodą histeroskopii zarównowo techniką waginoskopową bez znieczulenia lub w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym mogą się rejestrować na konsultację przedzabiegową w naszym Centrum Konsultacyjnym Ludwin & Ludwin GINEKOLOGIA.

Pobyt pozabiegowy w przypadku histeroskopii bez znieczulenia nie przekracza kilkunastu minut, a po znieczuleniu nie przekracza 2 godzin.

Przypominamy, iż do każdego zabiegu należy być zaszczepionym przeciw WZW B. Pacjent, który jest poddawany niezależnie od miejsca zabiegowi histeroskopowemu bez szczepienia niepotrzebnie naraża się na bardzo grożną infekcję wirusem zapalenia wątroby typu B.