Chirurgia Ginekologiczna

Ludwin&Ludwin / Chirurgia Ginekologiczna / Przegroda pochwy / pochwa podwójna

Przegroda pochwy / pochwa podwójna

 

Przegroda pochwy to rzadko występująca wada wrodzona narządu rodnego u kobiet.

Przegroda pochwy może być podłużna (tak jak na zdjęciu) dając obraz pochwy podwójnej gdy jest to przegroda całkowita rozdzielająca pochwę na dwie odrębne części. Przegroda podłużna może być też częściowa, gdy dzieli pochwę niecałkowicie na dwie cześci rozciągając się krótszym lub dłuższym odcinku pochwy poczynając od szyjki.

Przegroda podłużna pochwy niezwykle rzadko wadą występującą samodzielnie (izolowaną) i najczęściej wiąże się z rozległą wadą narządu rodnego tj. macicą podwójną lub macicą przegrodzoną całkowicie.

Konieczność operowania przegrody podłuznej macicy wystepuje wtedy gdy powoduje ona u pacjentki dyskomfort w trakcie wspołżycia seksulanego lub wówczas gdy wykonujemy korekcję przegrody całkowitej macicy i byłby planowany w przyszłości poród drogami natury.

Nasz zespół do operacji przegrody pochwy stosuje własną metodę opartą na wykorzystaniu sytemu uszczelniania naczyń Ligasure lub termokoagulacji, co pozwala na całkowitę eliminację zakładania szwów do pochwy i wiąże się ze znacznie szybszym gojeniem i szybkim powrotem do normalnej aktywności seksualnej.

Zabieg usunięcia przegrody wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i wiaże się on z pobytem szpitalnym zwykle nie przekraczającym 2 godzin, także gdy towarzyszy on histeroskopowej korekcji przegrody całkowitej macicy.

Poniżej przedstawiamy wynik operacji przeprowadzonej przez dr n. med. A. Ludwina u 24 letniej dziewczyny z całkowitą przegrodą pochwy, która towarzyszyła macicy podwójnej z dwoma szyjkami .

Fot. 1 Przegroda pochwy/pochwa podwójna przed operacją

 

przegroda pochwy po zabiegu

Fot.2 Obraz pochwy bezpośrednio po operacji

 

podwójna szyjka

Fot. 3 Obraz pojedynczej pochwy z podwójną szyjką miesiąc po usunięciu przegrody pochwy

 

Przegrody poprzeczne pochwy są to najczęściej błoniasto-włókniste struktury oddzielające większą lub mniejszą częśc proksymalną pochwy od dystalnej. Ich obecność w przypadku przegród poprzecznych całkowitych może objawiać się stosunkowo wcześnie, gdy burzliwymi objawami bólowymi, które towarzyszą dojrzewającym dziewcząt i są związane z nagromadzeniem krwi miesiączkowej, która nie znajduje naturalnej drogi odpływu.

 

Wszystkie kobiety z podejrzeniem takiej przypadłości serdecznie zapraszamy na konsultację specjalistyczną i proponowane przez nas leczenie operacyjne.