Chirurgia Ginekologiczna

Ludwin&Ludwin / Chirurgia Ginekologiczna / Operacje w ginekologii onkologicznej

Operacje w ginekologii onkologicznej

Operacje w schorzeniach onkologicznych kobiecego narządu rodnego zajmują niezwykle ważne miejsce w leczeniu nowotworów złośliwych narządu rodnego. Wymagają one od lekarza operującego nie tylko najwyższych umiejętności zabiegowych, ale również szczegółowej znajomości zasad postępowania onkologicznego.

Badania naukowe wskazują, że najlepsze wyniki leczenia kobiecych nowotworów złośliwych uzyskują lekarze specjaliści ginekologii onkologicznej.

Specjalizacja z ginekologii onkologicznej w Polsce wprowadzono do kształcenia lekarzy w Polsce dopiero kilka lat temu, by jeszcze lepiej leczyć i postępować z kobietami chorymi na nowotwory złośliwe narządu rodnego. Specjalizację tą mogą rozpocząć tylko lekarze, którzy posiadają już pełną specjalizację z ginekologii i położnictwa i jednocześnie wygrali postępowanie konkursowe osiągając najlepsze wyniki egzaminacyjne.

Po odbytych licznych  kursach szkoleniowych, przeprowadzeniu odpowiedniej ilości najtrudniejszych operacji onkologicznych przystępują do szczegółowych egzaminów testowych, praktycznych oraz teoretycznych ustnych, weryfikujących ich wiedzę i umiejętności.

Niestety w naszym kraju ciągle jest znaczny niedobór ginekologów-onkologów, gdyż jest ich tylko kilkudziesięciu, a w samym Krakowie w 2010 roku, na 1 milionową populację jest ich tylko 10 - ciu.

Jednym z nich jest dr. n. med. Artur Ludwin konsultujący naszych gabinetach.

Dr  n. med. Artur Ludwin przeprowadza pełen zakres zabiegów dotyczących nowotworów złośliwych kobiecego narządu rodnego w tym m. in;

LECZENIE OPERACYJNE RAKA JAJNIKA

- operacje w guzach jajników i raku jajnika, w tym operacyjne leczenie oszczędzające u kobiet chcących zachować  płodność, gdy stopień zaawansowania nowotworu na to pozwala wg protokołu operacyjnego FIGO

- pierwotne i wtórne operacje cytoredukcyjne w raku jajnika

- operacje second look drogą laparoskopii lub laparotomii

LECZENIE OPERACYJNE RAKA SZYJKI MACICY

- operacja radykalne sposobem Werthaima-Maigsa

- konizacja chirurgiczna (stopień IA1 raka szyjki) u kobiet chcących zachować płodność

- przezpochwowa trachelektomia z laparoskopowym usunięciem węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych (stpień IA2 do IB1 2.5cm) u kobiet chcących zachować płodność

LECZENIE OPERACYJNE RAKA ENDOMETRIUM

- usunięcie macicy / rozszerzone usunięcie macicy z usunięciem węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych

- LAVH (przezpochwowe usunięcie macicy w asyście laparoskopowej) z laparoskopowym usunięciem węzłów chłonnych

 

UWAGA! wszystkie operacje z zakresu ginekologii onkologicznej są przeprowadzane całkowicie bezpłatnie w ramach umowy z NFZ w Klinice Ginekologii i Onkologii CMUJ.