Chirurgia Ginekologiczna

operacja

Ludwin&Ludwin / Chirurgia Ginekologiczna / Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy

 

UWAGA!

Przestrzegamy wszystkie kobiety, u których w trakcie rutynowej wizyty, bez wykonania kolposkopii została wykryta tzw. nadżerka szyjki macicy i badający ginekolog zaproponował jej leczenie przy użyciu lasera, fotokoagulacji lub krioterapii (zamrażania) lub innych metod chemicznych.

W większości przypadków rozpoznanie nadżerki szyjki macicy jest błędne i dotyczy w rzeczywistości normalnego stanu szyjki macicy, jakim jest obecność tzw. nadżerki rzekomej, która we wspołczesnej prawidłowej nomenklaturze medycznej nosi nazwę ektopii gruczołowej i jest stanem fizjologicznym. Ektopia gruczołowa czyli to co niedokształcieni lub nieuczciwi lekarze nazywają nadżerką szyjki macicy wg wszystkich towarzystw naukowych na świecie zajmujących się problematyką patofizjologii szyjki macicy, jeśli nie towarzyszą temu stanowi nawracające stany zapalne lub nadmierne wydzielanie śluzu utrudniające utrzymanie codziennej higieny nie wymaga jakiegokolwiek leczenia, a stosowane metody mogą tylko niepotrzebnie traumatyzować niepotrzebnie szyjkę i narażać kobiety na całkowicie niepotrzebną ingerencję medyczną.

Każda pacjentka, u której nie występują jakiekolwiek objawy pod postacią nawracających stanów zapalnych, bardzo obfitych upławów i ma prawidłowy wynik cytologii i której ginekolog zaproponował krioterpię, laseroterapię lub koagulację powinna zasięgnąć opinii innego lekarza, najlepiej specjalisty ginekologii onkologicznej, czy taki zabieg jest u niej konieczny.

Szczególnie u kobiet, które nie rodziły takie niepotrzebne zabiegi mogą prowadzić do trudności w rozwieraniu szyjki w trakcie porodu i powstawania w niektórych przypadkach niepotrzebnych zbliznowaceń na szyjce.